Kövér László: Magyarország és Kína vezetése hasonlóan gondolkodik a világ jelenéről és jövőjéről

POLITIKA
november 06., 17:26

Pekingi hivatalos látogatásán Kövér László, az Országgyűlés elnöke megbeszélést folytatott Vang Huninggal, a Kínai Népköztársaság Népi Politikai Tanácskozó Testülete elnökével, és a felek áttekintették a két ország kapcsolatait, de aktuális nemzetközi kérdések is szóba kerültek – közölte Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke.

Kövér szerint mindkét ország vezetése hasonlóan gondolkodik a világ jelenéről és jövőjéről, „kapcsolatainkat pedig a kölcsönös tisztelet és az egymás ügyeibe való be nem avatkozás politikája jellemzi”.

Azt mondta, Magyarország továbbra is pragmatikus viszonyra törekszik a Kínai Népköztársasággal, nem kívánja az ideológiát összekeverni a gazdasági együttműködéssel. A blokkosodás helyett a konnektivitás erősítésére törekszik Magyarország, és „hazánkat a jövőben a nyugati és keleti tőke találkozásaként képzeljük el” – mondta. Úgy fogalmazott:

„Nem támogatunk semmilyen politikát, amely gazdasági háború kialakulásával fenyeget és visszaveti az együttműködést az Európai Unió és Kína között.”

Azt mondta: „Célunk, hogy a kínai befektetések továbbra is otthonra leljenek Magyarországon, a kereskedelmi forgalom tovább erősödjön, és hogy a magyar export is bővüljön Kína felé, a kiváló magyar termékek nagyobb arányban találjanak piaci lehetőséget.”

A törékeny és veszélyes nemzetközi helyzetben a két országot érő kihívásokat (a klímaváltozás, a környezetszennyezés hatásai, a tömeges illegális migráció) csak közös erőfeszítésekkel tudjuk leküzdeni – mondta az Országgyűlés elnöke.

Kövér László fogadja Hsziao Csiét, a kínai Országos Népi Gyûlés Állandó Bizottságának alelnökét az Országház Pázmándy termében 2024. március 20-án.
photo_camera Kövér László fogadja Hsziao Csiét, a kínai Országos Népi Gyûlés Állandó Bizottságának alelnökét az Országház Pázmándy termében 2024. március 20-án. Fotó: Kovács Tamás/MTI/MTVA

Vang Huning – a kínai elnök főideológusa – azt mondta, a kínai–magyar történelmi kapcsolatok legjobb időszakát éljük, és Kína nagyra értékeli Magyarország erőfeszítéseit a nemzetközi konfliktusok megoldására is. Elégedett a sokrétű kulturális kapcsolatokkal, azzal, hogy öt Konfuciusz Intézet működik Magyarországon, és hogy Európában egyedülálló módon a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban tanulhatják a kínai nyelvet.

A közlés szerint a magyar parlamenti delegáció részt vett a diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából, a Magyarország pekingi nagykövetsége által szervezett díszelőadáson a Kínai Nemzeti Operaházban, ahol a Magyar Nemzeti Férfikar ünnepi hangversenyt adott. (MTI)