Mihajlo Podoljak: A nukleáris fenyegetés „szokásos orosz zsaroló retorika”

POLITIKA
november 28., 10:06

„Akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot. Tévednek, ha azt gondolják, lehet vele tárgyalni, mert kész tiszteletben tartani a törvényeket, megállapodásokat” ; mondta a Telexnek adott nagyinterjúban Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, amikor a lap Orbán Viktor békepárti retorikájáról kérdezte.

Podoljak szerint Oroszország – Ukrajnával ellentétben – nem racionális állam, hanem olyan ország, ami érzelmi alapon működik, bosszúra és gyűlöletre épül. Oroszország elégtételt, kárpótlást akar, és megalázni a Nyugatot, amiért az legyőzte őt a hidegháborúban – nem racionális alapokon működő országokkal márpedig nem lehet párbeszéded folytatni a tanácsadó szerint.

Az orosz–ukrán háború az elmúlt hetekben új szakaszba lépett azzal, hogy Kurszkban az orosz hadsereg oldalán megjelentek az észak-koreai katonák is, amire válaszul nyugati hozzájárulással Ukrajna egyre szélesebb körben veti be a nagyobb hatótávolságú fegyvereit.

Mihajlo Podoljak Kijevben 2022 novemberében
photo_camera Mihajlo Podoljak Kijevben 2022 novemberében Fotó: Hennagyij Mincsenko/NurPhoto via AFP

Podoljak nem látja esélyét az atomháborúnak, az ezzel való fenyegetést „szokásos orosz zsaroló retorikának” tartja. „Ezt már legalább tízszer megtették ebben a háborúban, még egy dokumentum is született róla, Oroszország új nukleáris doktrínája néven. [...] Valójában az, hogy Putyin ezekről beszél, a gyengeség jele”, mondja az interjúban.

Zelenszkij tanácsadója szerint Ukrajna szemében Orbán egyáltalán nem tekinthető oroszbarátnak – bár egy tavalyi interjúban még úgy fogalmazott, „Orbán azonnal letérdelne, ha Oroszország ezt követelné tőle” –, csak a „saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekre” fókuszál, hasznot akar hajtani Magyarországnak, a legtöbbet kihozni a történelmi pillanatból. Podoljak szerint ezt gyakorlati szempontból minden további nélkül megteheti egy szuverén ország vezetője. Hogy erkölcsileg megteheti-e, az más kérdés.

A tanácsadó azt mondja, minden további nélkül el tudja képzelni, hogy Magyarország részt venne Ukrajna újjáépítésében a háború után, hiszen európai országként az Európai Unió gazdagodása és növekedése az érdeke. „Márpedig Ukrajna újjáépítése ilyen gazdasági gyarapodáshoz is lehetőséget biztosít.”