„Elfogultságmérőt” programozna saját újságírói cikkeibe a Los Angeles Times tulajdonosa

Média
december 06., 21:08

A Los Angeles Times tulajdonosa bejelentette, hogy mesterséges intelligenciával működő „elfogultságmérő” beépítését tervezi az újság cikkeibe.

A biotechnológiai vállalkozásaiból meggazdagodó Patrick Soon-Shiong 2018-ban vásárolta meg a Los Angeles Times-t, és legutóbb azzal kavart nagy vihart, hogy megakadályozta a lap ún. endorsmentjének megjelenését. Vagyis azt, hogy a véleményrovat munkatársai Kamala Harris mellett tegyék le a voksukat, ahogy annak az Egyesült Államokban nagy hagyománya van. Akkor nagyobb cikkben elemeztük, hogy a Trumpnak megfelelni akaró médiatulajdonosok kezdenek beleszólni a tartalomba, ami Amerikában botrányos lépés, sokan fel is mondtak a Los Angeles Times és a Washington Post munkatársai közül, és rengeteg előfizető hagyta ott őket.

A lap kaliforniai székháza
photo_camera A lap kaliforniai székháza Fotó: PATRICK T. FALLON/AFP

Soon-Shiong azt mondta egy podcastben, hogy titokban fejlesztette az elfogultságmérőt, és már januártól be akarja vezetni. A célja az, hogy „olvasás közben bárki megérthesse, hogy a cikk forrása bizonyos fokú elfogultságot mutat”. A tulajdonos szerint harcolni kell „a megerősítő elfogultság” ellen, méghozzá úgy, hogy „az olvasó megnyomhat egy gombot, és megkapja ugyanannak a történetnek mindkét oldalát, és aztán kommentálhatja.”

A szerkesztőségi szakszervezet gyorsan reagált: „Az újság tulajdonosa nyilvánosan azt sugallta, hogy munkatársai elfogultak, anélkül, hogy bizonyítékokat vagy példákat hozott volna fel” - írják. „Tagjaink - és a Times összes munkatársa - szigorú etikai irányelvek szerint járnak el, amelyek tisztességességet, pontosságot, átláthatóságot, az elfogultság elleni éberséget és az ügy minden oldalának megértését követelik meg. Továbbra is ezek a régóta fennálló elvek irányítják munkánkat.”

Az „elfogultságmérő” belengetésére azután került sor, hogy Soon-Shiong az elmúlt hetekben kifejezte azon óhaját, hogy több ún. konzervatív hang legyen az újság véleményrovatában. „Egyértelmű, hogy újjá kell születnie a szervezetnek, és lehetővé kell tennünk az eltérő nézetek és MINDEN hang kifejezésre juttatását... akár balról, akár jobbról, akár középről” - mondta novemberben. „Ez nem lesz könnyű, de elkötelezett vagyok amellett, hogy ez megvalósuljon, és hogy segítsek meggyógyítani megosztott nemzetünket egy olyan platformon keresztül, amely lehetővé teszi a civil párbeszédet.”

A laptól sokan távoztak tiltakozásból, például csütörtökön Harry Litman jogászprofesszor, aki azt írta: a tulajdonos „Soon-Shiong több lépést is tett annak érdekében, hogy a lapot - munkatársai határozott tiltakozása ellenére - Donald Trump kedvére formálja át. Tekintettel a demokráciánkat fenyegető kockázatokra, amelyek véleményem szerint Trump második ciklusából fakadnak, és a bizonyítékokra, hogy Soon-Shiong a megválasztott elnök kegyeit keresi, ezek a lépések visszataszítók és veszélyesek.” (Guardian)