Pénteken tette közzé második, részletes októberi ipari statisztikáját a KSH. A főbb számok nem változtak az első adatközléshez képest: éves alapon 3,1 százalékkal (a nyers adat szerint 0,2 százalékkal) visszaesett, havi alapon 2 százalékkal nőtt az ipari kibocsátás.
A részletes adatokból kiderül, hogy bár a feldolgozóipari alágak többségében bővült a termelés éves alapon – leginkább a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása kategóriában –, a magyar gazdaság húzóágazatát jelentő autó- és az áttörésnek szánt akkugyártás továbbra is szenved:
Az akkugyártás termelése most már sorozatban nyolcadik hónapja esik vissza. Különösen aggasztó, hogy a mínusz 31 százalék a júniusival holtversenyben a második legrosszabb eredmény – nemcsak idén, hanem az aksigyártás magyarországi beindulása óta. Ez a mínusz 31 százalék ráadásul azt is jelenti, hogy az ágazat termelésének enyhe javulása megszakadt
A nagy kérdés azonban az lesz, hogy mit hoz majd a november – az elmúlt hónapok többé-kevésbé (most éppen többé) durva visszaesését ugyanis részben a magas bázishatás is magyarázta, vagyis az a tény, hogy tavaly még elképesztő, 20-30 százalékos emelkedéseket produkált az ágazat. Novemberben aztán a kirobbanó bővülések stagnálásba (plusz 0,3 százalékra) váltottak.
Bár a kormányzati gazdaságpolitikai irányítás előszeretettel magyarázza, hogy az ipari és általában a gazdasági visszaesést a külpiacok, főleg a német gazdaság krízise okozza, az ipari kivitel októberben már bővült: az export volumene 4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Igaz, ezen belül a járműgyártás kivitele 1,3 százalékkal mérséklődött, de a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása alág kivitele 20 százalékkal nőtt.
Az év egészében az első tíz hónap alatt 3,9 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A tizenhárom ipari alágból kilencben visszaesett a termelés. A legnagyobb mértékű idei visszaesés 12,8 százalékkal az akkugyártást is magába foglaló „villamos berendezés gyártás” kategóriában történt.