Érvénytelenítette az Országos Bírói Tanács a kormánnyal kötött megállapodást

belföld
január 15., 14:11

Nagy többséggel megszavazták a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodás érvénytelenítését szerdán az Országos Bírói Tanács tagjai, írja a HVG. A lap információi szerint a napirendi pontot a mai ülésen 10 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el, Varga Zs. András, a Kúria elnöke nem szavazott.

photo_camera Illusztráció: Daniel Reinhardt/dpa Picture-Alliance via AFP

A HVG szerint az ülésen részt vett Tuzson Bence igazságügyi miniszter is, aki utoljára egy éve, az alakuló ülésen volt ott. Nem ment el viszont Szabó Péter volt elnök, aki azután mondott le elnöki posztjáról, hogy aláírta a megállapodást.

A kormány és az igazságügyi szervezetrendszer három szereplője még novemberben fogadta el azt a megállapodást, ami szerint az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba. Ezt a javaslatot az OBT ugyan elfogadta, de Szabó Péter, a később lemondott elnök ellen bizalmatlansági indítványt indítottak.

Az őt követő Pecsenye Csaba először visszautasította, hogy a megállapodással bárkinek sérült volna a becsülete, ám később már arról írt levelet az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy az OBT beleegyezése nélkül fogadták el a bírói korhatár módosításáról szóló javaslatot.

A megállapodást több bírósági és igazságügyi dolgozó is nyilvánosan kritizálta, mivel szerintük azzal, hogy a kormány a rendszer átalakításához köti a béremelést, sérti a bírói függetlenséget, az OBT már decemberben szükségesnek tartotta a felülvizsgálatot.

Varga Zs. András, a Kúria elnöke viszont egyike volt a megállapodás támogatóinak, és a jelek szerint nem nagyon tetszett neki, hogy többen nyilvánosan is kritizálták azt. A lapunkhoz eljuttatott köszöntőben, a következőket írta a nyilvánosan kritikus bírákról és dolgozókról: „Nem segített persze, hogy néhányan meginogtak. Remélem, hogy ezt nem annak biztos tudatában tették, hogy maguk – a Kúria részeként – nem kockáztatnak semmit. A megállapodás ellen fellépve, megfontolatlan felhívásokhoz csatlakozva, amelyek ráadásul politikai nyilatkozatokkal keveredve kerültek nyilvánosságra, a Kúria biztonságából másoknak a miénknél szerényebb várományát kockáztatták. Véleményüket – mint véleményt – tiszteletben tartjuk, és bízunk abban, hogy félreértették a folyamatot, az álláspontokat, a célokat.”