menu
search
account_circle

Magyarország az EU ellenében szavazott az ENSZ-ben, Oroszországgal, Fehéroroszországgal, Észak-Koreával, Szudánnal és az USA-val együtt az ukrajnai háború ügyében

külföld
február 24., 19:25
Egy rakás véres diktatúra, Magyarország, Izrael és az Egyesült Államok az európai értékek ellen az ENSZ közgyűlésének szavazótábláján.
photo_camera Egy rakás véres diktatúra, Magyarország, Izrael és az Egyesült Államok az európai értékek ellen az ENSZ közgyűlésének szavazótábláján.

Elképesztő alkalmi koalíciók állnak össze a világpolitikában, amióta a Donald Trump vezette Egyesült Államok nyíltan a Putyin-féle Oroszország pártjára állt, és ezzel minden a feje tetejére állt. Íme a legfrissebb példa.

Két békehatározatról szavaztak ma az ENSZ-ben, mindkettő az orosz-ukrán háború lezárásával foglakozott a háború hároméves évfordulójára időzítve. Az egyiket az EU tagállamai nyújtották be Ukrajnával közösen, a másikat az Egyesült Államok, Magyarországgal közösen. Az uniós elítélte Oroszországot az agresszió miatt, az amerikai nem.

Az talán a relatíve kisebb meglepetés, hogy az EU-tag Magyarország az uniós indítvány ellen szavazott, sőt egyesen társszerzőséget vállalt az ellenjavaslatban, de az egészen extrém, hogy milyen társaság állt össze az európai értékek ellen Orbánékkal.

Az európai-ukrán javaslat egyébként elsöprő többséggel ment át, 93 ország szavazatával 18 ellenében, 65 tartózkodás mellett. De milyen 18!

Olyan országnevek sorakoztak egymás mellett, mint Oroszország, Fehéroroszország, Észak-Korea, Magyarország, aztán Moszkva olyan afrikai szövetségesei, jellemzően katonai diktatúrák, mint Szudán, Burkina Faso, Burundi, a Közép-Afrikai Köztársaság, Kongói DK, Eritrea, Mali, Egyenlítői Guinea vagy Niger, illetve Nicaragua, Izrael, Haiti, pár kis szigetállam és az Egyesült Államok.

Az amerikai-magyar-izraeli-grúz-észak macedón ellenjavaslat egészen rövid szöveget tartalmazott, ami a konfliktus gyors lezárását sürgette és tartós békére szólított fel. Csakhogy ehhez több európai ország olyan módosítókat nyújtott be a végszavazás előtt, amik elítélték Oroszországot az agresszió miatt. Az USA azért végül nem szavazta meg a saját javaslatát, hanem tartózkodott, a javaslat viszont az oroszellenes kiegészítésekkel együtt már ugyanúgy 93 igent kapott, mint a másik, 8 ellenszavazat és 73 tartózkodás mellett.

A végeredmény a felszínen ugyan Ukrajna és az EU szimbolikus győzelmét és Trumpék diplomáciai vereségét jelenti, de a számokat megnézve látszik, hogy az évek múltával hogyan erodálódik az Ukrajna melletti világszintű majdnem-egység: ahogy a PBS friss cikke figyelmeztet, most 93-an szavaztak az orosz agressziót elítélve és az ukránokat támogatva, míg korábbi szavazásokon 140-nél is több ország voksolt így.