menu
search
account_circle

A britek húsz országgal számolnak a Tettrekészek Koalíciójában

külföld
március 06., 18:33

Nagyjából húsz ország érdeklődik, hogy megsegítse az Egyesült Államok által épp magára hagyott Ukrajnát, legalábbis brit tisztségviselők szerint, írja a BBC. A javarészt EU-s országok összefogását – amit Tettrekészek Koalíciójaként emlegetnek - az Egyesült Királyság és Franciaország vezeti.

A londoni csúcs résztvevői fentről és balról haladva: Mark Rutte NATO-főtitkár, Dick Schoof holland miniszterelnök, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök, Petr Fiala cseh minisztereln9k, Hakan Fidan török külügyminiszter, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök, Mette Frederiksen dán miniszterelnök, Ursula von der Leyen és Antonio Costa az EU részéről, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Illie Bolojan román elnök, Alexander Stubb finn elnök, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök, Volodmir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök.
photo_camera A londoni csúcs résztvevői fentről és balról haladva: Mark Rutte NATO-főtitkár, Dick Schoof holland miniszterelnök, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök, Petr Fiala cseh minisztereln9k, Hakan Fidan török külügyminiszter, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök, Mette Frederiksen dán miniszterelnök, Ursula von der Leyen és Antonio Costa az EU részéről, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Illie Bolojan román elnök, Alexander Stubb finn elnök, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök, Volodmir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Fotó: JUSTIN TALLIS/AFP

A koalíció célja, hogy együttműködve próbálja fenntartani és valamelyest pótolni a kiesett amerikai támogatást Ukrajnában. Keir Starmer brit miniszterelnök azt mondta, nem szabad ölbe tett kézzel várniuk a békét. „Ha van egy megállapodás, azt meg is kell védeni” – mondta Starmer, aki szerint ehhez egy erős Ukrajnára lesz szükség. Több ország is jelezte, hogy egy békeszerződés esetén katonákat küldenének a béke fenntartására.

A lap beszámolója szerint kedden ültek össze az érintett országok felsőbb tisztségviselői, a britek pedig pozitív előrelépésként értékelték a megbeszéléseket. Az Egyesült Királyság Franciaországgal együtt egyhónapos tűzszünetet javasolt, amit azonban az oroszok elutasítottak.

Arról itt írtunk, hogy a magyar kormány bojkottja miatt nem tud az EU fegyvert adni Ukrajnába, de az európai védelmi óriáscsomag így is segíthet Kijevnek. A Kremllel tárgyaló Fehér Ház cselekvésre késztette Európát, Magyarország kimarad az új biztonsági keretekből.