Apám évek óta csinál trappistasajtból parmezán jellegű sajtot. A cucc annyira jó, hogy simán kenterbe veri a boltokban kapható, ízetlen permezánreszeléket, és - leszámítva persze az eredeti olasz társakat - simán elmegy hamisparmezánnak.
Magyarország és a parmezán viszonya amúgy sem az igazi.
Az eredeti olasz parmezánt (Parmigiano Reggiano) vagy rokonait (Grana Padano, Reggianito) elég ritkán lehet kapni, ráadásul aranyáron adják, ha mégis (4500-6500 Ft/kg körül). Így aztán ünnepnapokon eszik az ember ilyesmit, holott nem egy ünnepi étel.
Na, de majd most!
Recept:
Lereszelve is el lehet rakni: diódarálón kell áthajtani, majd kiterítve kiszáradni hagyni és üvegbe rakni.
A trappista és a parmezán is az érlelt sajtok közé tartozik. A trappistával csak annyi történik, hogy tovább érleljük (az eredeti parmezánt 12-36 hónapig is érlelik), a sós víz meg azért kell, hogy ne rohadjon szét. Leállítja a bomlási folyamatokat, kiszárítja.
Apám mérnök, ezért imád mindent maga megcsinálni, igazi DIY-ember. Eredetileg nem parmezánt akart csinálni, hanem csak érdekelte, hogyan tartósították régen a juhászok a sajtjaikat. Végül ez a parmezán jellegű hipsztertrappista lett belőle. Tessék kipróbálni, továbbfejleszteni, okulni a szaksajtóból.
A DIY-kodásnak (kézműveskedésnek) igazán az Egyesült Államokban van kultúrája, nem véletlen, hogy a házi sajtkészítésről is ott találni a legtöbb publik infót.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.