menu
search
account_circle

Kínában nincs annyi száj, ami megihatná a világ összes tejét

gazdaság
2014 július 12., 06:49

Talán eljutott önökhöz is, hogy a héten magyar tejtermelők öntöttek tejet és trágyát nagy bevásárlóközpontok és felvásárlók elé. A magyar termelők az olcsó importtej - az ő szavajárásukban ez külföldi szemét, de ne higgyenek nekik feltétlenül - ellen tiltakoztak.

Hamarosan nagyobb gondjaik is lehetnek.

A világban hatalmas tejtúltermelési válság van kialakulóban. A világ tejtermelői az elmúlt években nagyon felfuttatták a termelést. Annyira, hogy a kínálat már köszönőviszonyban sincs a kereslettel.

Kínában nincs annyi éhes száj, ami fel tudná hörpölni a világtermelést!

A Goldman Sachs becslései szerint a következő öt évben éves szinten kétmilliárd literrel több tejet termelnek majd a termelők, mint amennyit a feldolgozóipar használni tud.

Az évi 800 olimpiai úszómedence!

Összességében a világtermelés évi 2,6 százalékkal nőhet, miközben a fogyasztás csak évi 2 százalékkal.

Hiába nő ugyanis a tejfogyasztás az egyre gazdagodó Kínában, az így évi 51 kg/fős fogyasztás se közelíti meg a 108 kg/fő/éves világátlagot. És hiába nő Kínában a fogyasztás, ha közben a fejlett világban csökken.

A túltermelési válságot, ahogy az lenni szokott, az robbantotta ki, hogy tavaly viszonylag magas volt a termelői ár, így például a világ legnagyobb tejtermelője, az új-zélandi Fontera minden eddiginél több tejet termel. Az elmúlt ötven évben a nagyipari tartás és a tehenenként elérhető átlagtermés növekedése miatt 1982-2012 között ötven százalékkal nőtt a globális termelés. (Via Quartz)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.

!-- Facebook Pixel Code -->