Váratlanul hazaszállíttatták a Buddha-szobrot és múmiát Budapestről

Tbg
Egyéb
2015 március 21., 08:03
comments 62

Váratlanul összecsomagoltatta és elszállíttatta a budapesti természettudományi múzeumból holland tulajdonosa azt a világhíressé vált Buddha-szobrot, amelynek belseje egy mumifikálódott szerzetest rejt, tudta meg a Hszinhua hírügynökség.

A múzeum szóvivője szombaton az ügyről az MTI-nek elmondta, lehet, hogy a szobor Budapesten volt látható utoljára.

Kiss Stefán Mónika szerint sem a tulajdonos magánszemély, sem a szállítási vállalat nem adott magyarázatot a múzeum vezetésének a döntésről, de a szerződés szerint "megtehetik, hogy bármikor elviszik a tőlük kölcsönzött tárgyakat". 

A múzeum Múmiavilág című kiállítása, amelynek a szobor a központi darabja volt, Budapesten május 17-ig látható, majd Luxembourgba menne tovább.

Az intézmény a hollandiai Assen város Drents Múzeumától kapta kölcsön a szobrot, amely egy magángyűjtő tulajdona, az illető 1996-ban vásárolta. A tulajdonos maga nem jelent meg a csomagolásnál, egy autót küldetett érte.

Korábbi hírekből úgy tudni, a tulajdonos véletlenül, egy repedésből vette észre, hogy múmia is van a Buddha-szoborban.

Miután tavaly az amszterdami Meander egészségügyi központban CT-vel megvizsgálták, kiderült, hogy a szoborban egy párnán ülő, 30-40 éves szerzetes 900 éve mumifikálódott teste van.

A kínai médiában képes beszámolókkal nagy visszhangot kapott a budapesti kiállítás főszereplője, s nemrégiben megjelent hírek szerint a délkelet-kínai Fucsien tartomány Jangcsun nevű falujában élők állítólag "ráismertek". Azt gyanítják, hogy azonos a templomukból 1995-ben ellopott Buddha-szoborral.

Szakemberek szerint a világon mára mindössze 20-25 önmagát mumifikált szerzetes teste maradt fent, írja az MTI.

Ha jól értem tehát, felmerülhetett annak gyanúja, hogy a szobor nem teljesen legális úton került Európába vagy Budapestre, bár erről a Xinhua hírügynökségi anyaga - amit az MTI is átvett - nem szól. (MTI/Xinhua/Címlapfotó: Xinhua)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.