Az utóbbi hónapokban alaposan megroggyant propagandaminiszterünk, Rogán Antal elég szorult helyzetbe sodorta magát látványos hedonizálása, korrupciógyanús belvárosi ingatlanügyei és homályos üzleti kapcsolatai miatt, két hete viszont végre rákészült, hogy kiáll a nyilvánosság elé és megvédi magát a "nemtelen támadásokkal" szemben.
Ennek a kiállás-sorozatnak volt első felvonása az október 27-i sajtótájékoztató, és kedd esti szereplése is Kálmán Olga stúdiójában. Utóbbi nagyon tanulságosra sikeredett, érdemes is kicsit elidőzni felette, a beszélgetés ugyanis elég szemléletesen mutatja be, hogy
az idejét zárt falak közt közvéleménykutatási adatok elemezgetésével és gyűlöletpropaganda-fabrikálással töltő Rogán mennyire látványosan elszakadt a valóságtól.
Kálmán Olga szépen végigzongoráztatta Rogánnal az aktuális politikai botránytémákat letelepedési kötvénytől, bukott népszavazáson át bukott alkotmánymódosításig. A miniszternek már a letelepedési kötvények ügyében sem nagyon ment az igazmondás, de az interjú legbeszédesebb részei mégis azok voltak, amikor a miniszter magánéletét érintő ügyekre reagált.
Helikopterhazugság-ügyben például a "még aznap minden információt nyilvánosságra hoztunk" kezdetű aduász mellé Rogán új elemként bedobta magánéletének szentségét is. Érthetően inkább erről akart beszélni, mint hogy megmagyarázza, miért tagadta le az utat a Népszabadságnak.
Csakhogy ha jóhiszeműek is vagyunk, Rogán ebben minimum téved. Az embereket ugyanis nem csak azért érdekli jogosan, ha miniszterként 500 ezer forintos légi taxival közlekedik az országban, mert ellenzékiként ő püfölte leghangosabban a luxusbaloldalt. Hanem azért is, mert Rogán évek óta látványosan olyan színvonalon tengeti a mindennapjait, amit még bruttó 1,3 milliós miniszteri fizetése alapján sem feltétlenül engedhetne meg magának.
Aki egy bármikor növekedni képes budai ingatlanban lakik, millió forintos táskával közlekedik, a Bazilikában tartja az esküvőjét, a provence-i Four Seasonsben fotóztatja magát, Budapest egyik legdrágább éttermében ünnepli születésnapját, és Michelin-csillagos étteremben melegít a Foci EB-re, majd helikopterre ül egy celebesküvő kedvéért, annál okkal sejthetik a választók, hogy nem csak politikusi fizetéséből gazdálkodik. Főleg ha olyan ingatlanügyek övezik, mint Rogánt.
Így azon sincs mit meglepődni, ha a média ráveti magát egy állítólagos dubaji szállodalátogatás hírére. Rogán szerint ugyan tanúk tucatjai igazolják, hogy a nevezett időpontban ő Szakonyfaluban volt, de minisztériuma a 444-nek sokadik kérdésre sem cáfolta hitelt érdemlően, hogy a miniszter családja sem töltött időt az ötcsillagos szállodában az elmúlt hetekben. A magánélet szentségére hivatkozva.
Természetesen a politikusok magánéletét is tiszteletben lehet és kell tartani. De Rogán esetében azért mégsem az történik, mint amit a kormánymédiánál művelnek, ahol a susnyásig kísérgetik, lesikamerával figyelgetik, és az albérletük előtt kapják el a "gyanúsan nagy lábon élő" politikai ellenfelet.
Rogán részéről a "magánéletezés" nem is túl hiteles azok után, hogy ő az első politikusok közt volt, aki tudatosan használni kezdte a bulvársajtót. Az esküvőjéről a saját kerülete által pénzelt helyi lap számolt be, bulvárgálákon tölti szabadidejét, és még a Jóban-Rosszban szappanoperában is szerepet vállaltak feleségével együtt.
Van az interjúnak egy másik része, ami talán még többet elárul nem csak Rogán, de az egész kormány torz szerepfelfogásáról. Rogán a Miniszterelnöki Kabinetiroda élén 25 milliárd forint közpénzért felel - a magyar kormány tavaly ennyi pénzt különített el arra a célra, hogy saját magát és intézményeit népszerűsítse.
Lépjünk át egy pillanatra afelett, hogy miért kell milliárdokat elverni mondjuk a Szerencsejáték Zrt. vagy az MVM-csoport önreklámjaira, és hogy az egész rendszerben így kódolva van a korrupció. Itt most az a szembetűnő, hogy
Rogán teljes természetességgel beszél arról, ez a pénz egy hűbéri rendszer kiépítését szolgálja, annak jár, aki szépen kéri.
Sőt, ha van olyan, aki igazán segítette a Népszabadság kiadóját, a Mediaworks túlélését az elmúlt időben, az a kabinetiroda volt.
Ők fennállásuk óta 1 milliárd forintnyi hirdetést "adtak" az osztrák tulajdonú - egyébként már az elmúlt két és fél évben is erős Fidesz-befolyás alatt működő - cégnek, arról pedig már igazán nem tehetnek, hogy épp a Népszabadságba nem jutott.
És megnyugodhat az ellenzéki média, Rogánék a továbbiakban is gyakorolják majd a kegyet azok felé, akik erre érdemesnek bizonyulnak. Hiszen kapott például hirdetéseket a "középre húzó", a migránsozásra nagyon is nyitottnak bizonyuló ATV is - jelzi nagyon elegánsan a beszélgetés derekánál a derék miniszter. Nem igaz, Olga?
Az már talán szóra sem érdemes, hogy Rogán ezzel elismeri azt is, hogy a pénz döntő részének elosztásával megbízott HG-cégcsoport, az ő Pasa parki szomszédjának, Csetényi Csabának cége, és a Szijjártó Péterhez közeli Kuna Tibor ügynöksége fillérre úgy osztja szét ezeket a pénzeket, ahogy a politika kéri.
A jelek szerint Rogán mandátuma erre is szól. Elég magabiztosnak látszik legalábbis abban a kérdésben, hogy Orbán nem veszi le a tábláról. Szerinte azért támadja őt a sajtó egy része és az ellenzék, mert túl jól végzi a munkáját - a kormány népszerűsége ugyanis töretlen, és a Fideszre most vasárnap többen szavaznának, mint 2014-ben.
Ebben egyébként igaza is lehet, mert a miniszterelnök valószínűleg a 2018-as választás előtt nem szívesen bontaná meg a kormányát, főleg kommunikációs vonalon. Csak közben Rogán az ilyen arrogáns kiállásai miatt mint politikus borzasztóan népszerűtlen, még Gyurcsány Ferencnél is kevésbé kedvelik a választópolgárok, és az azért kérdés marad, ér-e annyit a munkája, hogy lenyeljék a balhéit.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.