Belgiumban van egy város, Mechelen, amiben állítólag több muszlim él, mint Magyarországon és Szlovákiában együttvéve. Ennek a városnak a polgármestere, Bart Somers szerdán azt mondta, 90 ezer lakosból 20 ezer muszlim él itt, és jól kijönnek egymással az emberek.
Az EUObservernek Bilbaóban az Európai Önkormányzatok és Régiók Tanácsa rendezvényén azt mondta:
„Mi egy nagyon gazdag, biztonságos és szép város vagyunk. Szóval talán Orbán úrnak el kellene látogatnia a városomba, hogy lássa, az együttélés lehetséges.”
A flamand politikus 2016-ban megkapta a Világ Legjobb Polgármestere-díjat a menekültek segítéséért és a bevándorlók integrálásáért végzett munkájáért.
Somers elismerte, hogy Mechelenben is vannak problémák, és azzal sem értett egyet, hogy a határokat teljesen meg kell nyitni, de szerinte a sokszínűség a valóságnak egy olyan szelete, amit támogatnunk kell, nem pedig megbélyegeznünk.
A flamand városban 130 különböző nemzetiség él, minden 2. gyerek külföldi hátterű, de amíg Mechelen 20 éve a gyerekszegénység, bűnözés és munkanélküliség terén az egyik legrosszabb helyen szerepelt országosan, addig ma már a legjobb mutatói vannak – írja a lap.
A polgármester Orbánt és a hasonló populistákat „nyugati szalafistáknak” tartja, akik elutasítják a változást, és kiforgatják az értékeket, hogy falakat építsenek a társadalomban. Somers viszont igyekszik a helyieket is bevonni az integrációba: a menekültek fél éven át hetente közös programon vesznek részt a helyiekkel, akik elmesélik, hogyan működik a város. Itt a bevándorlók a nyelvvel is ismerkedhetnek (mindenkitől elvárják, hogy megtanulják a helyi nyelvet), és fontos az is, hogy emberi kapcsolatokat is kialakítsanak.
A polgármester szerint a baloldal és a jobboldal is igyekszik sztereotipizálni az embereket: a jobboldal bűnözőknek vagy segélyen élőknek, a baloldal pedig áldozatoknak mutatja be a migránsokat.
Az nem kérdés, hogy a migránsmentes övezettel büszkélkedő, etnikai homogenitást őrző magyar miniszterelnök elfogadja-e a meghívást. (EUObserver via Zoom)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.