18:00
FONTOS PONTOSÍTÁS
Mivel a beszédek alapján ez nem volt teljesen világos, az Index rákérdezett Szűcs Tamásnál, a Pedagógusok Demokratikus Szakszerveztének elnökénél, aki elmondta: a január 19-re bejelentett akció
országos szakszervezeti demonstárció, de nem sztrájk, azt ugyanis sokkal jobban meg kell szervezni.
Tehát útlezárásokról és hasonló demonstrációkról van szó, egyelőre nem sztrájkról.
17:39 Sok beszéd volt, de szinte mindenki igyekezett rövidre fogni. A leginkább érdemi információ már a műsor első felében elhangzott: van már egy konkrét időpont a sokat emlegetett sztrájkra országos szakszervezeti demonstrációra (január 19) - erre akkor kerül sor, ha a kormány nem enged a követeléseknek.
17:34 Karácsony Gergely (Párbeszéd) zárja a beszédeket azzal, hogy mindenki fogja meg a mellette álló kezét és emelje fel. Ezután minden szervezőt és felszólalót felhívnak a színpadra.
17:30 Tóth Bertalan (MSZP): Nincs visszaút
Megteremtettük az egységet a parlamentben és az utcán, teremtsük meg a választáson is, mondta az MSZP politikusa: szerinte az EP és az önkormányzati kampányban is „egy az egy ellen” kell kiállni a Fidesz ellen.
17:26 Csárdi Antal (LMP) közös egyeztetést kezdeményez
Az LMP képviselője az összes ellenzéki párt és szakszervezet képviselőit meghívta, hogy közösen egyeztessenek a munka törvénykönyvének módosításáról.
17:24 Jakab Péter (Jobbik) a plakátokon üzenne
Jöjjön a nemzeti ellenállás konzultációja, üzenjük meg a konzultációs plakátokon, hogy mit gondolunk erről a rendszerről - hirdette meg Jakab Péter, a Jobbik politikusa.
17:20 Szél Bernadett a populisták ellen, Hadházy most nem azt a két szót mondja
A világ nem lehet a populistáké, Magyarország nem lehet Orbán Viktoré, mondta Szél Bernadett, a másik független képviselő, Hadházy Ákos pedig annyit tett hozzá, hogy két szót fog mondani, de nem azt, ami a Várban mondott (vagyis, hogy lónak a faszát), hanem hogy győzni fogunk.
17:18 Molnár Csaba (DK): Nem elég a túlóratörvény visszavonása
Jön a pártok blokkja. Molnár Csaba, a DK képviselője arról beszél, hogy már nem elég, ha a kormány visszavonul, mint a netadó esetében, mert a tiltakozók ezzel már nem elégednének meg. A lázadóknak egy célja van, a rendszerváltás, mondta a DK politikusa. Az új együttműködésről azt mondta, nem az a lényeg, hogy ki voltál, hanem hogy ki vagy ma.
17:05 „Ki Kósa Lajos a szovjet hadsereghez képest?”
Közösen állt ki két aktivista, Misetics Bálint és Udvarhelyi Tessza, akik szerint „túlerőben van a zsarnokság”, de
„túlerőben volt 1956-ban is. És mi Rogán, Mészáros vagy Kósa a szovjet hadsereggel szemben?”
Szerintük új közösségeket, új köztársaságot kell építeni a rendszer „felülről vívott osztályharcával” szemben.
16:56 Törley Katalin: Fájjon nekik, recsegjenek a rendszer eresztékei!
Törley Katalin (Tanítanék mozgalom) bántalmazó rezsimnek nevezte a NER-t, és lendületes beszédében azt mondta, úgy kell fellépni a rendszer ellen, hogy fájjon neki.
Recsegjenek a rendszer eresztékei, legyen sztrájk!
- csatlakozott a többi felszólalóhoz.
16:53
Eközben Szolnokon is több százan tüntetnek.
16:42
Január 19-én országos szakszervezeti demonstráció
A héten benyújták a szakszervezeti követeléseket a miniszterelnöknek, akitől azt várják, állítson fel tárgyaló delegációt, mondta Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. (Az idézetet először tévesen László Zoltánnak, a Vasas szakszervezetek alelnökének tulajdonítottuk.) A követelések:
Ha nem tárgyalnak velük, jön a sztrájk.
- mondta.
„Utakat, hidakat fogunk lezárni, munkahelyek fognak leállni, megbénul az ország, ezért a felelősség a miniszterelnököt terheli.” Az országos szakszervezeti demonstráció január 19-én jöhet.
16:34
Elkezdődtek a beszédek a szakszervezeti felszólalókkal. Szűcs Tamás (OSZD, PDSz) egyből arra szólított mindenkit, hogy kelljen fel a fotelből, álljon a sarkára, és ha eljön a sztrájk ideje, ne féljen részt venni benne.
16:24
Nem frissültünk egy ideje, nem is véletlenül: egyelőre gyülekeznek az emberek a Kossuth téren, és nem kezdődtek el a beszédek. A téren a látvány olyan, ami az utóbbi hetek alapján szokásosnak nevezhető, az előzményekhez képest viszont még mindig elég szokatlan: egymás mellett a Jobbik, az MSZP, és a legkülönfélébb szervezetek zászlói a kettő között.
15:54
Hamarosan megérkeznek a tüntetők a Kossuth térre, ott lesznek a beszédek.
15:47
15:38
És valóban azt jelenti, amire tippeltünk: helyszíni tudósítónk, Czinkóczi Sándor megkérdezte a párbeszédes Barabás Richárdot, aki elmondta, az Egy az egy ellen vagyunk arra utal, hogy a túlóratörvény megszavazásával (és annak módjával) átlépett egy határt a Fidesz, ami ráébresztette az eddig egymással is szembenálló ellenzéki pártokat, szervezeteket és csoportokat arra, hogy egységesen kell kiállniuk.
15:35
Az egyik új szlogen az
„Egy egy ellen vagyunk!”
a szervezők részéről, ami, ha jól értjük, az Összefogás illetve a szolidaritás új változata, és arról szól, hogy a tiltakozók egységesen állnak ki a rendszerrel szemben.
15:30
Képek a vonulásról:
15:12
Általános sztrájk - hirdeti egy transzparens a menetben, miután az Oktogonnál csatlakoztak a tüntető diákok. Az utóbbi hónapokban egyre többször előkerült „munkás-diák szolidaritás” is felhangzik.
15:01
A Magyar Idők is beszámol arról, hogy ma tüntetések vannak, egy ritka igényes screenshotos megoldással Hollik István videójáról.
14:56
Több ezres lehet a Kossuth térre tartó tömeg.
14:45
Kollégánk, Czinkóczi Sándor készített egy gyors interjút a menet élén több politikussal együtt vonuló DK-s Varju Lászlóval arról a felvételről, amit a 444 szerzett meg, és az látszik rajta, hogy több MTVA-s biztonsági őr is rángatja, cibálja az országgyűlési képviselőt a tévészékházban. Varju azt mondta, örül, hogy kikerült a felvétel, mert ez is azt bizonyítja, hogy több országgyűlési képviselőt is fizikai erőszak ért az MTVA-ban. Természetesen tudott arról, hogy van ilyen MTVA-s videó, hiszen a köztévé rögzített mindent, ami bent történt, de ezeket eddig elhallgatták. Feljelentést tettek, ő a bíróságon akarta kikérni a most kiszivárgott felvételt a köztévétől.
14:38
Dudával simán el lehet fújni az Orbán, takarodj!-t. Sziréna és sípolás szól még.
14:30
Hangolás után elindultak a tünetők a Kossuth tér felé az Andrássy úton. Pártzászlóból bőven van, MSZP-s, jobbikos, momentumos, liberális.
14:20
A Hallgatói Szakszervezet már fél kettőre találkozót hirdetett a Nagy Imre szobor hlt helyére, innen az Oktogonhoz vonultak, ahol csatlakoznak majd a Hősök teréről induló tömeghez.
Évvégi pihenő után folytatódnak az Orbán-kormány elleni tüntetések. Tegnap vidéken már tartottak demonstrációkat, ma Budapesten, vidéken és külföldön is lesznek tüntetések.
14 órára hívták a tiltakozókat a Hősök terére a szakszervezetek, ellenzéki pártok és civilek által szervezett Országos tüntetés a rabszolgatörvények ellen demonstrációra.
A gyülekező után az Andrássy, Bajcsi-Zsilinszky úton át a cél a Kossuth tér, menet közben csatlakozik a tüntetéshez a Nagy Imre szobor hűlt helyén megemlékezést tartó Hallgatói Szakszervezet.
Kettőre egyelőre nagyjából ezren gyűltek össze, de a földalattin sokan tartották a tér felé. Nagy pelyhekben hullik a hó.
14:20 körül indulnak el.
A Kossuth téren négy óra után kezdődnek a beszédek, elég sok szónok lesz, de az előzetes tervek szerint rövid ideig beszél mindenki, ha mindenki visszafogja magát, akkor összesen háromnegyedes órás lesz a blokk.
A felszólalók névsora:
Szűcs Tamás (OSZD, PDSz)
László Zoltán (Vasas)
Földiák András (SZEF)
Kordás László (MASZSZ)
Törley Katalin (Tanítanék)
Setét Jenő (roma aktivista)
Misetics Bálint és Udvarhelyi Tessza (aktivisták)
Juhász Vera (civil aktivista)
Benedek Márton (Hazajöttünk Túlórázni Csoport)
Ábrahám Júlia (Mindenki Magyarország Mozgalom)
Molnár Csaba (DK)
Szél Bernadett (Függetlenek)
Jakab Péter (Jobbik)
Csárdi Antal (LMP)
Bősz Anett (Liberálisok)
Donáth Anna (Momentum)
Tóth Bertalan (MSZP)
Karácsony Gergely (Párbeszéd)
Ettől a tüntetéstől függetlenül a Yellow Vest HUN nevű csoportosulás hétre bejelentette a Margit híd elfoglalását.
A városban havazik, de éjfélig nem megy fagy pont alá a hőmérséklet. A kormány pedig a tüntetések aprópóján hozza a formáját:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.