A Központi Statisztikai Hivatal adatsora szerint
2018-ban történt 89 800 élveszületés történt, 1777-tel, 1,9 százalékkal kevesebb, mint 2017-ben volt Magyarországon.
A statisztikai módszertan szerint ez a szám a fizikailag Magyarországon világra jött gyermekeket tartalmazza, beleértve a külföldi állampolgárokat is. A KSH a külföldön született magyar gyermek számáról nem közöl adatokat, mert nincsen megbízható adatforrás. A Népességtudományi Kutatóintézet éves beszámolója szerint rendelkezésre állnak
Előbbit nem minden esetben kérik a szülők, utóbbi pedig országonként eltér, nem összehasonlítható.
A külföldön született magyar gyerekek anyakönyvezése a budapesti kormányhivatalhoz tartozik. Hiába érdeklődtünk, nem kaptunk választ, hogy tavaly hány ilyen eset történt. Ugyanígy hiába küldtünk kérdéseket a családpolitikával foglalkozó Emberi erőforrások minisztériumának. A fővárosi kormányhivatal tavalyelőtt év végén közölt legutóbb számokat:
2010 és 2017 között összesen 92 500 külföldön született gyermek hazai anyakönyvezését kérték, ami nagyságrendileg egyévnyi magyarországi születésszámnak felel meg.
Egyedül a Magyar Államkincstár viszont válaszolt arra az érdeklődésünkre, hogy hányan kértek egyszeri anyasági támogatást tavaly.
2018-ban a külföldi anyasági támogatás kérelmek száma: 9907 db volt.
E szerint minden tizedik magyar született külföldön. A Népességtudományi Intézet becslése is hasonló: legalább minden tizedik magyar újszülöttnek egy külföldön élő magyar családban jön világra. Igaz, hozzáteszik: ez nem jelenti azt, hogy ők ott is nőnek fel. Jó példa erre, hogy