Jeszenszky: Az, amit a kormány emlékezetpolitikának nevez, eufemisztikus kifejezése a történelemhamisításnak

politika
2019 június 15., 09:25

Mindenkit személyes felelősség terhel, aki asszisztált Orbán rossz irányváltásához.  Az, amit a mai Fidesz képvisel, teljesen ellentétes a rendszerváltozás szellemiségével, céljaival, módszereivel. Semmiképpen sem tudtam volna elképzelni például, hogy a parlament egy mindenre rábólintó intézménnyé válhat, amilyen Kádár idején volt.

 – mondta Jeszenszky Géza történész, az Antall-kormány külügyminisztere, volt nagykövet a Népszavának adott interjújában. Jeszenszky szerint, ha valaki elégedetlen a jelenlegi viszonyokkal, kötelessége, hogy felemelje a szavát, azért volt kinn az MTA melletti tüntetésen is, de azt mondta, 2002 után több hasonló rendezvényre ment el.

Jeszenszky a Fidesz-kormányt képviselő nagykövet volt Norvégiában, mikor a Norvég Alappal kapcsolatos botrány kitört itthon. Erre így emlékezett:

„A Norvég Alap elleni támadások elindítása előtt engem senki nem kérdezett meg. Próbáltam jobb belátásra bírni a kormányt. Először táviratokat, leveleket küldtem, aztán találkozót kértem Lázár János minisztertől. Csak egy helyettes államtitkárig jutottam. Felajánlottam, diplomataként mindent elkövetek, hogy elsimítsam az ügyet Norvégiával, ha van ilyen igény. Ha nincs, akkor lemondok. Államközi szerződést sértő ügyet nem akartam képviselni.”

Beszélt az 56-os Intézet bedarálásáról, és a kormány emlékezetpolitikájáról is, azt mondta, „Az, amit a kormány emlékezetpolitikának nevez, eufemisztikus kifejezése a történelemhamisításnak. Most éppen Nagy Imrét akarják kiretusálni a forradalomból. Korábban historizálásnak hívták, amikor a történetírás a politika szolgálólányává válik. Az viszont nem történész, aki hajlandó a hatalmat így szolgálni.”

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.