Közleményt adott ki a Magyar Nemzeti Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság, valamint a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége, a Mozaik Művészegyesület, a Szabadtéri Színházak Szövetsége és a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége a készülő kultúrpolitikai törvénnyel kapcsolatban.
A szervezetek a következőket javasolták a jogszabály alkotóinak:
A közlemény szerint „az elmúlt évek színházépület felújításai, a magyar kultúrára fordított, egyre növekvő források, a tao-rendszer visszaéléseinek megszüntetése arra a reményekre jogosít bennünket, hogy a készülő jogszabály-módosítás jobb helyzetbe hozza a magyar kultúra intézményeit”.
Ehhez képest a színházi élet más szereplői hangos tiltakozásba kezdtek a törvény miatt, amely tovább központosítaná a kultúrpolitikát és sok-sok egyéb lépés mellett miniszteri jóváhagyáshoz kötné az önkormányzati színházak igazgatóinak kinevezését. Az elmúlt két napban több színházi előadáson és koncerten is kritizálták a javaslatot, vasárnap pedig Pogány Judittól Pintér Bélán át Mácsai Pálig egy sor híres művész magyarázta el egy videóban, hogy mi a baj a javaslattal.
Fideszes politikusok a Gothár Péter-féle zaklatási üggyel indokolják a módosítást, Kocsis Máté frakcióvezető egyenesen „zaklatószínházakról” beszélt, de a javaslatban és a hivatalos indoklásban egyáltalán nem jelenik meg ez az érv. Hétfő estére a Katona József Színház, az Örkény István Színház, a Radnóti Miklós Színház és a Független Előadó-Művészeti Szövetség közös tüntetést is szervez.