Hiába ér véget a kijárási korlátozás, a veszélyeztetett csoportokra továbbra is kiemelten figyelni kell

járvány
2020 május 17., 12:38

A Dél-pesti Centrumkórház (Szent László Kórház) infektológus főorvosa az operatív törzs vasárnapi tájékoztatóján sorolta fel, kikre kell különösen vigyázni.

Szlávik János a koronavírus-fertőzés lefolyását súlyosbító rizikótényezők közt elsőként az életkort említette. A betegség miatt Magyarországon elhunyt nők átlagéletkora 81 év, a férfiaké 77 év, azonban a főorvos tud olyan 102 éves emberről is, aki maradványtünetek nélkül gyógyult fel, sok idős ember pedig tünetmentesen, vagy rendkívül enyhe tünetekkel vészelte át a betegséget. 

A főorvos a rizikócsoportba tartozók között említette még 

  • a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedőket, 
  • a tüdőbetegeket, kiemelve a COPD-seket, 
  • a dialízisre szoruló vesebetegeket és 
  • a cukorbetegségüket inzulinnal kezelőket. 

Szintén nagy kockázatnak vannak kitéve

  • a daganatos, sugárkezelt betegek, vagy 
  • az extrém mértékben elhízottak, illetve 
  • a különböző autoimmun betegséggel élők. 

Kitért arra: a magas vérnyomás önmagában nem jelent rizikófaktort, egy jól beállított vérnyomással nem lesz súlyosabb állapotban a beteg koronavírus-fertőzés szempontjából. Cáfolta azt a téveszmét, hogy az egyik leggyakrabban használt vérnyomáscsökkentő esetleg súlyosbítja a betegség lefolyását. Egyben arra kérte a magas vérnyomásban szenvedőket, ne változtassanak az orvos által beállított gyógyszerszedésen. 

Szlávik János kitért arra, hogy a gyerekek körében a koronavírus-fertőzés miatti halálesetek száma nagyon alacsony. Ezzel kapcsolatban azonban elmondta, hogy Olaszországból és az Egyesült Államokból érkeztek olyan hírek, hogy egy ritka betegség, a Kawasaki-szindróma tüneteit mutatják a vírussal megfertőződött gyerekek. Ez lázzal, nyaki nyirokcsomó duzzanattal, kiütéssel és a szem bepirosodásával járó kór. Ezt a betegséget New York-ban száz koronavírus-fertőzött gyereknél észlelték, hárman meghaltak. Szlávik János elmondta, jelenleg is vizsgálják, hogy van-e kapcsolat a koronavírus és a Kawasaki-szindróma kialakulása között, ez azonban még nem bizonyított, de a „nagy számok alapján” előfordulhat. Magyarországon ez a betegség extrém ritka, és gyógyszerrel jól kezelhető - emelte ki.

Szlávik János azt kérte a lakosságtól, hogy bármennyire is jók a járványügyi adatok, továbbra is vigyázzanak magukra, tartsanak távolságot, fertőtlenítsenek, hordjanak maszkot.

Ezt hangsúlyozta Lakatos Tibor rendőr ezredes is. Hétfőtől ugyan Budapesten hatályát veszti a kijárási korlátozás, de életben maradnak egyes védelmi óvintézkedések, ezek betartása továbbra is nélkülözhetetlen annak érdekében, hogy ne veszélyeztessük az eddigi eredményeket és megóvjuk saját, illetve honfitársaink életét, egészségét. 

Így többek között kötelező maszkkal, sállal vagy kendővel eltakarni az arcot az üzletekben, illetve a tömegközlekedésben, továbbá a 65. életévüket betöltöttek továbbra is csak 9 és 12 óra között látogathatják az üzleteket, gyógyszertárakat, drogériákat - mondta az ezredes.

Az operatív törzs a hétfőtől hatályos enyhítések után is folyamatosan figyelemmel kíséri az járványhelyzetet területi szintre is lebontva. 

A járványhelyzet romlása esetén újra életbe léptethetnek védekezéshez szükséges intézkedéseket.

(MTI)