Emily Murphy hétfőn úgy döntött, hogy Joe Biden tűnik az amerikai elnökválasztás győztesének. Ez már vagy két hete így tűnik, de hogy ez most egy amúgy szürke és unalmas hivatalt, a szövetségi közbeszerzésekért és ingatlanmenedzsmentért felelős Általános Szolgáltatások Hivatalát vezető bürokratának is szemet szúrt, annak van jelentősége:
Murphy megnyilatkozása, és az, hogy döntésével felszabadította azokat a központi forrásokat, amit a győztes elnökjelölt az átadás-átvétel bonyolult és költséges folyamatára fordíthat, a Trump-kormány első hivatalos gesztusa a november 3-i elnökválasztás végeredményének elismerésére.
Hogy ez mekkora mérföldkő, azt talán mindennél jobban jelzi, hogy maga Donald Trump is tweetelt róla. Az elnök tweetjében ugyan odáig nem ment el, hogy beismerte volna a vereségét, sőt, a harc folytatását ígérte. De, mint írta „országunk legjobb érdekében azt javaslom, hogy Emily és a csapata tegye, amit tennie kell a kezdő lépések terén, és ezt megüzentem a saját csapatomnak is”.
Amire Murphy sietve közölte, hogy ő azán nem Trump utasítására gondolta meg magát. „Függetlenül hoztam meg a döntésemet a törvények és a rendelkezésre álló tények alapján” - közölte. Tények alatt valószínűleg arra gondolhatott, hogy hétfőn, bejelentése előtt nem sokkal a michigani hatóságok hitelesítették az elnökválasztás eredményét az államban, hivatalossá téve Joe Biden ottani győzelmét. Ezt Trump a legváltozatosabb módokon igyekezett megakadályozni. Például nyolcszázezer, javarészt fekete detroiti szavazó szavazatának érvénytelenítésével, majd ennek kudarca után azzal, hogy a helyi republikánus törvényhozás a választás eredményét teljesen figyelmen kívül hagyva hirdesse ki őt győztesnek.
Murphy döntésével tehát hivatalosan is kezdetét veheti az átadás-átvétel folyamata, és ami talán ennél is fontosabb, Biden és stábja végre hozzáférhet a napi hírszerzési jelentésekhez és a legaktuálisabb információkhoz a koronavírus-járványról, illetve a járvány kezelésének további tervezett lépéseiről.
Biden és stábja a jelölt győzelmének biztossá válása óta eltelt időben azért tudott haladni. Bár a hivatalos átadás-átvétel a személyi döntések meghozatalát is hátráltatja, mert eddig nem kezdődhetett meg a kiszemeltek átvilágítása, már formálódni kezdett az új kormány is, amiben rendkívül komoly szerepet kapnak a nők. Az amerikai történelem során először irányíthatja nő az amerikai titkosszolgálatok tevékenységét, Biden Avril Hainest jelölte Nemzeti Hírszerzési Igazgatójának. Haines Obama elnöksége alatt előbb a CIA igazgatóhelyettese volt, majd az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadóhelyettese lett. Ezen a poszton Anthony Blinkent váltotta, aki most Biden kormányának külügyminisztere lehet majd. Ha Haines kinevezését a kongresszus is megerősíti, hírszerzési főigazgatóként a CIA első női igazgatójának, Gina Haspelnek is a főnöke lesz.
Haines végzettségét tekintve fizikus és jogász, a nemzetközi jog szakértője - Obama kormányában a Nemzetbiztonsági Tanács jogtanácsosaként is szolgált, így komoly szerepe volt Obama drónháborújának jogi megalapozásában is. Emellett barnaöves dzsúdós és még repülőt is tud vezetni - 2013-ban egy kalandos kényszerleszállást is végrehajtott férje társaságában, miután kétmotoros gépük mindkét hajtóműve leállt. Nemzetbiztonsági főigazgatóként feladata lesz a hírszerző közösség és a kormányzat között Trump elnöksége alatt igencsak megromlott viszony helyreállítása. Hogy erről mit gondol, azt idén megírta a Foreign Policyban, ahol egy esszében aggályait fejezte ki a titkosszolgálatok átpolitizáltsága miatt.
John Brennan, aki a CIA igazgatójaként egyik helyettesének választotta, ideológiamentes szakemberként jellemezte. „Minden bizonnyal komoly kritikákat fog kapni a politikai spektrum mindkét széléről, de alapvetően nagyon gyakorlatias és pragmatikus világnézete van” - mondta róla.
Biden pénzügyminisztere is nő lesz, a megválasztott elnök Janet L. Yellent, a szövetségi jegybank volt elnökét jelölte. Az Egyesült Államoknak 231 éve van pénzügyminisztériuma, most először jelöltek az élére nőt. A most 74 éves Yellen karrierje kezdetén a közgazdász szakmát is a férfiak dominálták. Jelölése a demokrata szélsőbaloldalnak csalódás lehet, Yellen nemrég arra figyelmeztetett, hogy az amerikai állam túl sok hitelt vesz fel. Ugyanakkor munkaügyi szakértőként régóta foglalkoztatja a munkapiaci egyenlőtlenség problémája is. 2014-18-as jegybanki elnöki ciklusában például sokak aggodalmai ellenére is kitartott az alacsony kamatok mellett, remélvén, hogy azáltal tovább csökkenhet a munkanélküliség úgy, hogy közben az infláció se pörög fel. Feltételezése igaznak bizonyult, sokan vélik úgy, hogy ennek köszönhetően esett ötven éves mélypontjára a munkanélküliség a koronavírusjárvány okozta felfordulás előtt.
Szintén történelmi Alejandro Mayorkas jelölése a Belbiztonsági Minisztérium élére, amit személyében először vezethet latino. Mayorkas kubai származású, vagyis bevándorlóként vezetheti majd a bevándorláspolitikát is felügyelő minisztériumot.