Brazíliában is megkapta az első egészségügyi dolgozó a koronavírus elleni védőoltást. A hatóságok két vakcinát engedélyeztek, az oxfordit és a kínai Sinovacét. Előbbire még várni kell, ezért egyelőre csak az utóbbit használják.
A kínai vakcináról nem Jair Bolsonaro kormánya, hanem São Paulo állam vezetése állapodott meg, ezért a politikai babérokat is João Doria kormányzó aratta le. Azt mondta, az oltás megkezdése annak a jele, hogy a tudomány legyőzte a vírustagadókat és azokat, akik előbbre sorolják a halált az élet öröménél, írja a Guardian.
Bolsonaro a járvány legszörnyűbb pusztítása közepén is bagatellizálta a fertőzés jelentőségét, tömegrendezvényeket tartott, és hatástalan gyógyszert reklámozott.
Bolsonaro egészségügyi minisztere, Eduardo Pazuello tábornok szerint mindez csak marketingfogás Doria részéről, aki sokak szerint elindulhat az elnökségért a 2022-es választásokon.
A Sinovac készítménye, a CoronaVac mindössze 50,5 százalékos hatékonyságot mutatott a brazíliai klinikai tesztelés során, hajszállal átlépve az engedélyezéshez szükséges értéket. Ez jóval elmarad az Európai Unióban eddig engedélyezett Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcináinak hatékonyságától. A CoronaVacot Kínában, Törökországban és Indonéziában is használják. (Ez a kínai vakcina azonban nem azonos a szintén kínai Sinopharméval, amiből a magyar kormány szeretne vásárolni.)
Múlt héten új vírusvariáns bukkant fel Brazíliában, emiatt Nagy-Britannia és Olaszország is beutazási tilalmat rendelt el.