Budapest is bemenekül a rezsicsökkentés ernyője alá

energia
2021 december 01., 11:15
comments 1

Mától átmenetileg az Elműtől vásárolja a Főváros az áramot, miután eddigi szolgáltatónk, a JAS Zrt. nem bírta az energiaárrobbanással járó terheket, és elvesztette a kereskedelmi engedélyét - írta Karácsony Gergely a Facebook-oldalán szerdán.

A főpolgármester szerint a háromszorosára növekvő energiaárak érzékenyen érintik Budapestet is, de folyamatosan biztosítják a közvilágítást és a közműcégeik áramellátását. Karácsony Gergely azt írta, hogy decemberben egyelőre piaci forrásokból szerezik be a város üzemeltetéséhez szükséges áramot, január 1-től pedig a Főváros csatlakozik az egyetemes áramszolgáltatáshoz.

Hozzátette: a hatályos törvények szerint az önkormányzatok jogosultak erre, az egyetemes szolgáltatást nyújtó állami MVM-től pedig megkapták a befogadó nyilatkozatot. Az MVM fix áron adja az áramot, jelenleg ez a legolcsóbb forrás. Reméljük, a kormány nem lassítja, vagy akadályozza a Budapest működtetéséhez szükséges áramellátást - írta bejegyzésében Karácsony Gergely.

Az ügy háttere, hogy a JAS Zrt. november 23-a óta csődeljárás alatt áll. A cég egyik legfontosabb ügyfele a fővárosi közvilágításért felelős Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. A G7 írt arról októberben, hogy a JAS esete volt az első jele annak, hogy csődök jöhetnek a magyar árampiacon. Az Átlátszó pedig megírta, hogy sorra hiúsulnak meg az önkormányzatok áramvásárlási közbeszerzései, mert a rendelkezésre álló anyagi fedezet összege nem elegendő. Végül pedig a Portfolio.hu számolt be arról, hogy az önkormányzatok nemcsak közbeszerzéseiket nyilvánítják érvénytelennek, hanem várhatóan elkezdenek visszatérni a rezsicsökkentéssel védett egyetemes szolgáltatási körbe is. Ezt eddig azért mellőzték, mert a piacon alacsonyabb áron tudták megvenni a villanyáramot.

Erre a villamosenergia-törvény utóbbi időszakban figyelmen kívül eső egyik passzusa ad nekik – illetve a költségvetési szerveknek, valamint közfeladathoz kapcsolódóan ezek egyes intézményeinek, egyházaknak, alapítványi fenntartású intézményeknek – lehetőséget.

A 60-70 forintos kilowattóránkénti díj helyett így jóval olcsóbban megúszhatják jövőre az árambeszerzéseket, a lap szerint például Békéscsaba is elindította a folyamatot, és jelezte: sok más önkormányzat tehet hasonlóan. Például - Karácsony Gergely mai bejelentése szerint - a nemzet fővárosa is.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.