Vlagyimir Putyin meg akarja semmisíteni a független ukrán politikai döntéshozatalt, ezért fog küzdeni a következő napokban, mondta Feledy Botond külpolitikai szakértő a 444-nek adott videóinterjújában.
Az oroszok csütörtök hajnalban indítottak támadást Ukrajna ellen, és messze nem csak az oroszbarát, Putyin által függetlennek elismert „népköztársaságok” területére nyomultak be. Délutánra elfoglaltak egy repülőteret Kijev közelében, és az orosz-ukrán határ teljes szélességében jelen vannak katonáikkal.
Feledy szerint nem kérdés, hogy Kijev orosz kézre kerül, sőt, katonailag arra is van esély, hogy a Kijev-Odessza tengelytől keletre eső területeket teljesen az ellenőrzésük alá vonják. A stratégiai cél az lehet, hogy az ukránoknak ne legyen kikötői elérésük.
Kérdés, milyen forgatókönyvek jöhetnek szóba ezután.
Feledy szerint a legnagyobb kérdés, hogy elmozdítják-e a helyéről Zelenszkij ukrán elnököt, és ha igen, milyen módon. Ha eltávolítják a hatalomból, akkor egységes, oroszbarát bábkormányt állíthatnak a helyére, amely Moszkva érdekeinek megfelelően járna el.
De elképzelhető, hogy egyszerűbb lenne Zelenszkijt „átpakolni” Nyugat-Ukrajnába, így oda lehetne koncentrálni a menekülteket is, Kijevben pedig felállhatna az új kormány. Feledy szerint ez egyáltalán nem megoldhatatlan, eddig is bőven voltak oroszbarát képviselők az ukrán parlamentben, akik a Putyin számára ideális módon működtetnék az országot.
Arra viszont kisebb esélyt lát, hogy Putyin tartós megszállás alatt tartaná az országot, ennél kevesebb költséggel is elérheti a célját.
Más kérdés persze, hogy sokan már abban is kételkedtek Nyugaton, megérné-e Putyinnak inváziót indítania Ukrajna ellen. Feledy erre azt mondta, racionális alapon lehet, hogy nem érte meg, de Putyin személyében egy 22 éve hatalmon lévő politikusról beszélünk, aki évtizedek óta a Szovjetunió szétesését, az egykori orosz dicsőség elmúltát siratja. (Putyin már tavaly hosszan írt arról, miért nem tartja Ukrajnát országnak, és hétfő esti beszédében is alaposan kitért erre, amikor elismerte a szakadár területek függetlenségét.)
Néhány további érdekes gondolat, ami felmerült a beszélgetésben:
Az egyórás beszélgetést itt lehet visszanézni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.