Új elnökséget választott a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK), írja a hvg.hu. Schadl György, a testület korrupcióval vádolt elnöke, aki 2021 óta előzetes letartóztatásban van, idén áprilisban mondott le a többi vezetővel együtt, ezért volt szükség a tisztújításra.
Schadl utódja Lupkovics Beáta lett, az elnökség tagjai pedig: Kovássy Szabolcs, Papp Gábor, Ódor Gergely István és Kósa Zoárd.
Ugyanez a névsor szerepelt abban a levélben, amit Hadházy Ákos országgyűlési képviselő tett közzé múlt héten. A levelet az aláírás szerint Petris Csaba, Schadl közeli munkatársa küldte a végrehajtóknak, kérve őket, hogy erre az öt jelöltre szavazzanak. Többek közt Répássy Róbert államtitkárra hivatkozott, a szöveg szerint mások mellett az ő iránymutatása alapján jelölte ki, kikre kellene szavazni.
A végrehajtói kar Hadházy posztja előtt közleményt adott ki, miszerint a levelet ismeretlenek küldték ki a végrehajtóknak Petris nevében. Répássy szintén hamisítványnak nevezte a levelet.
A megválasztott elnökségi tagok közül Kovássy és Papp eddig is tagjai voltak a testületnek. Az új elnök, Lupkovics Beáta évfolyamtársa volt Varga Judit miniszternek az egyetemen. A hvg.hu azt írja, csupán egy éve nyitott végrehajtói irodát, előtte a Borsod-Abaúj Zemplén megyei közgyűlés jegyzője, előtte kormányhivatali főosztályvezető, azelőtt pedig Szikszón gyámügyi ügyintéző volt.
Az ügyészség szerint Schadl korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium korábbi államtitkárával, Varga Judit miniszter helyettesével. Schadl rendszeresen készpénzt – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot – adott Völnernek, aki cserébe Schadl érdekei szerint járt el a végrehajtók kinevezésénél és más témákban is. Az ügy bírósági szakaszban van, Schadl és Völner mindent tagadnak.
Frissítés (20:25):
Az Igazságügyi Minisztérium közleményében „Hadházy-féle kamulevélről” ír. „Továbbá érdemes leszögezni, hogy közel 400-an diplomáztak 2004-ben a Miskolci Egyetem jogi karán. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar felügyelete 2021 októbere óta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához tartozik. Az Igazságügyi Minisztériumnak sem jogköre, sem ráhatása nincs a Kar tisztújítására. A Kar rendkívüli közgyűlését az SZTFH elnöke hívta össze április 27-én, aki a mai rendkívüli tisztújító közgyűlésen zéró toleranciát hirdetett a szabályszegő végrehajtókkal szemben. Az Igazságügyi Minisztérium üdvözli a bejelentést” - írják.