Több ezren demonstráltak Glasgow-ban és Manchesterben a palesztinok mellett.
Erős rendőri jelenlét kíséretében „Palesztina szabad lesz” kiáltások hallatszottak, amikor a manchesteri aktivisták megérkeztek a Platt Fields Parkba, ahol a helyi tüntetés kezdődött. Glasgow-ban is több ezres felvonulást tartottak napközben. A szónokok szabad Palesztinát követeltek, és bírálták a média - köztük a BBC - tudósításait. Egy nő azt mondta, hogy az események összetörték a szívét.
Közben az Egyesült Államokban, Franciaországban és további országokban is zsidó közösségek tartottak gyűléseket Izrael iránti szolidaritásuk jeléül a Hamász gázai támadása után, amely az ország 75 éves történetében az izraeli civilek elleni leghalálosabb gyilkosságsorozat volt. Szombaton pedig többek között Indiában is vonulást szerveztek Izrael támogatására.
Rally in India in support of Israel.@IDF , the world is with you against Hamas.#IsraelFightsBack #Palestine#HamasTerrorist#HamasISIS #Gaza #INDvsPAK pic.twitter.com/3DnCIcAouf
— Parshuram (@SacredSanatan) October 14, 2023
Azt persze nem árulták el, hogy mikor indul a támadás, de az izraeli hadsereg, az IDF közleménye szerint a hadifelszerelés lassan megérkezik, a hadsereg alakulatai pedig stratégiailag az ország egész területén felvonultak.
A bizottság szombat délután jelentette be, hogy megháromszorozza a Gázának szánt humanitárius segély nagyságát. A lépésre azt követően került sor, hogy az EU-t bírálatokkal illették a felső vezetés ellentmondásos üzenetei miatt.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök ma beszélt António Guterres ENSZ-főtitkárral - közölte a Bizottság.
"A Bizottság azonnal 50 millió euróval megemeli a Gázának szánt jelenlegi humanitárius segélykeretet" - mondta von der Leyen egy nyilatkozatban. "Ezzel a teljes összeg több mint 75 millió euróra emelkedik".
A Bizottság vezetője hozzátette:
"Folytatjuk az ENSZ-szel és annak szervezeteivel való szoros együttműködést annak biztosítása érdekében, hogy ez a segély eljusson a Gázai övezetben élő rászorulókhoz. A Bizottság támogatja Izrael jogát, hogy a nemzetközi humanitárius jog teljes tiszteletben tartásával védekezzen a Hamász terroristái ellen. Keményen dolgozunk annak biztosításán, hogy a Gázai övezetben élő ártatlan civilek ebben az összefüggésben támogatást kapjanak."
Több száz tüntető, köztük számos eltűnt túsz családja, lemondásra szólította fel Netanjahut egy a védelmi minisztérium székhelye előtti spontán tüntetésen Tel-Avivban.
„Vissza kell szereznünk a túszokat, mielőtt a szárazföldi offenzíva megkezdődik” - mondta egyikük.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter abban kért segítséget Pekingtől a Vang Jivel folytatott telefonbeszélgetésén, hogy biztosítani tudják, hogy az Izrael és a Hamász közötti konfliktus ne terjedjen ki a Közel-Kelet más országaira.
Vang erre reagálva arról beszélt, hogy Washingtonnak „konstruktív és felelős szerepet kell játszania”.
„A nemzetközi forró pontokkal kapcsolatos kérdések kezelése során a főbb országoknak ragaszkodniuk kell az objektivitáshoz és a tisztességhez, meg kell őrizniük a nyugalmat és a visszafogottságot, és vezető szerepet kell vállalniuk a nemzetközi jog betartásában” - mondta Wang.
A kínai külügyminiszter emellett azt is hozzátette, hogy Peking a lehető leghamarabb szeretne összehívni egy „nemzetközi béketalálkozót”.
Kína a hivatalos nyilatkozataiban egyelőre nem nevezte a Hamászt a felelősnek az erőszakos cselekedetekben, ehelyett inkább azonnali tűzszünetet sürgetett, elítélte a „válogatás nélküli erőszakot”, és felszólított mindenkit a „gázai nép kollektív büntetésének” befejezésére. (BBC)
Izrael észak-galileai polgármestere arra kérte a környék lakóit, hogy hagyják el az otthonaikat. „Legalább a jövő hét közepéig ne térjenek vissza, maradjanak ott, ahol van. Kérem azokat, akik nem mentek el, keressenek megoldást, és távozzanak a területről” – mondta Giora Salz a biztonsági helyzetre hivatkozva, ami miatt szükséges, hogy az IDF rugalmasan cselekedhessen a határ mindkét oldalán. (Haaretz)
Palesztinok ezrei hagyták el Gáza északi részét, és zsúfolódtak be délen a már amúgy is zsúfolt iskolákba, otthonokba és ideiglenes menedékházakba, miközben izraeli légicsapások érik a blokád alá eső sávot a várható szárazföldi invázió előtt.
A külföldi állampolgárok a nap folyamán elhagyhatják az enklávét Egyiptom, Izrael és az USA megállapodása értelmében – közölték magas rangú egyiptomi és amerikai tisztviselők.
Kb. 2,3 millió palesztin rekedt Gázában, a vérontás és a nyomor eszkalációjával szembesülve, miután Izrael minden átkelőt lezárt a területén, Egyiptom pedig azt mondta, hogy nem engedi be a menekülteket, és megerősítette a határátkelőjét.
Az élelmiszer-, üzemanyag- és vízkészletek gyorsan apadnak, miután Izrael megtiltotta a Gázai övezetbe és onnan való kilépést. A légicsapások halálos áldozatainak száma már elérte a 2200-at, köztük 724 gyerek és 458 nő volt – közölte a gázai egészségügyi minisztérium.
Izrael megfogadta, hogy megsemmisíti a Hamász fegyveres csoportot, miután a szervezet harcosai áttörték a sávot körülvevő hi-tech kerítést, és gyilkos tombolást folytatva megöltek 1300 embert, főként izraeli civileket, és több tucat túszt ejtettek. (Guardian)
Tiltakozók ezrei csatlakoztak a palesztinpárti tüntetéshez London központjában, az Izrael és a Hamász közötti háború közepette.
A Whitehall felé tartó felvonulás valamivel 13 óra előtt indult a Portland Place-ről, ahol palesztinbarát aktivisták korábban vörös festéket kentek a BBC főhadiszállására. A Palestine Action aktivistacsoport vállalta a felelősséget érte, szerintük ugyanis a brit közmédiának, „palesztin vér szárad a kezén”, pedig a BBC-t – mint az Egyesült Királyság országos közmédiáját – az elmúlt napokban épp amiatt érték bírálatok, hogy fenntartotta azt a szerkesztői álláspontját, hogy nem minősítette terroristáknak a Hamasz fegyvereseit.
A tüntetés támogatói vörös, zöld és fekete fáklyákat gyújtottak fel, és azt skandálták, hogy „Szabad Palesztina!” és „A folyótól a tengerig Palesztina szabad lesz!” A PA jelentése szerint rövid időre feszültség támadt egy tüntető és a lakosság egy tagja között a Regent Streeten.
A felvonulást a Palestine Solidarity Campaign szervezte több más csoporttal (Al-Aksza barátai, Állítsuk meg a Háborús Koalíciót, Brit Muszlim Szövetség, Palesztin Fórum Nagy-Britanniában és Kampány a Nukleáris Leszerelésért) együtt.
A londoni rendőrség több mint 1000 tisztet küldött ki a felvonulásra, és a közrendről szóló törvény 12. §-a dél óta érvényben van a demonstráció útvonalára. A rendőrség figyelmeztetett, hogy letartóztathatnak mindenkit, aki támogatja a Hamaszt, vagy letér az útvonalról. (Guardian)
A Hezbollah vállalta a felelősséget a libanoni határ közelében lévő Dov-hegyre történő lövöldözésért. A szervezet hivatalos közleménye szerint aknavető lövedékeket és páncéltörő rakétákat lőttek ki az IDF öt állására. (Haaretz)
A Hamász fegyveres szárnya szerint 9 foglyot – köztük 4 külföldit – öltek meg az elmúlt 24 órában a Gázában végrehajtott izraeli légicsapások – jelentette a Reuters. (Haaretz)
Az ENSZ Segély és Munkaügyi Hivatala a Közel-keleti Palesztin Menekülteknek (UNRWA) felszólította az izraeli hatóságokat, hogy „védjék meg a Gázai övezetben lévő helyiségeiben menedéket kereső összes civilt”. „A háborúknak vannak szabályai. Civilek, kórházak, iskolák, klinikák és az ENSZ helyiségei nem lehetnek célpontok” – közölte a szervezet, ami szerint a menhelyei „már nincsenek biztonságban”, ami „példátlan”. (Guardian)
Dr. Asraf al-Kudra, a gázai egészségügyi minisztérium szóvivője azt követelte, hogy a beteg és sebesült palesztinok hagyhassák el Gázát – jelentette az Al Jazeera.
Azt írják, az egészségügyi minisztérium sürgősen követeli az átkelőhelyek megnyitását, hogy a betegeket és sebesülteket külföldi kezelésre vihessék, illetve hogy eljuttathassák a sürgősségi gyógyszereket, fogyóeszközöket és üzemanyagokat a kórházakba és egészségügyi központokba, tekintettel az izraeli bombázások miatti áramszünetre. (Guardian)
Több száz tüntető gyűlt össze a Broadcasting House, a BBC londoni főhadiszállása előtt egy palesztinbarát felvonulás előtt. Palesztina zászlókat és támogató üzeneteket lengettek, miközben az emberek kántáltak, a rendőrök pedig a Portland Place közelében állomásoztak.
Az épület főbejárata előtt kordont helyeztek el, miután kora reggel vörös festéket dobtak a bejáratára, a forgóajtókat és a falakat is beborította:
A BBC-t – mint az Egyesült Királyság országos közmédiáját – az elmúlt napokban bírálatok érték, amiért fenntartotta azt a szerkesztői álláspontját, hogy nem minősítette terroristáknak a Hamasz fegyvereseit.
A londoni rendőrség közölte, hogy tisztában vannak a rongálással, de jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a rongálás bármilyen tiltakozó csoporthoz kapcsolódna. (Guardian)
A Hamász palesztin iszlamista szervezet múlt szombati terrortámadásának több mint 1300 halálos áldozata közül 265 a katona, az áldozatok között a civilek száma messze a legmagasabb – közölte Richard Hecht, az izraeli hadsereg szóvivője, aki szerint 120 emberről vehető biztosra, hogy a Gázai övezetbe hurcolták. (MTI)