Több mint két év telt el azóta, hogy Oroszország háborút indított Ukrajna ellen. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint 2024 februárjáig majdnem hat és fél millióan hagyták el Ukrajna területét, és szóródtak szét, főként Európában.
Az Ukrajnát elhagyók nagy része számára a kapcsolati háló jelentősen befolyásolta, hogy hova mennek. Magyarországon ugyan nem volt (és most sincs) olyan meghatározó, diaszpóra jellegű ukrán közösség, mint például Csehországban, de a Meta által az ENSZ rendelkezésére bocsátott kutatások szerint Varsó, Prága és Budapest volt sokáig az ukrán menekültek első három célpontja, nemcsak a közép-európai régióban, hanem a teljes Európát figyelembe véve. Bagaméri Dániel, az IOM magyarországi képviseletvezetője megkeresésünkre elmondta, az ukrán menekültek alapvetően városokban, nem országokban gondolkoznak – tehát Budapest volt a cél, nem Magyarország.
Ha megnézzük az UNHCR adatait, látható, hogy nemzetközi összehasonlításban Magyarországon viszonylag kevés menedékes státuszt regisztráltak. (A menedékes státuszt az Európai Unió az átmeneti védelem garantálására hozta létre, ideiglenes védelmet biztosít olyan embereknek, akik háború vagy humanitárius katasztrófa következtében tömegesen kénytelenek az országukat elhagyni, a szomszédos államok területére belépni.)
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.