Átfogó nukleáris megállapodást és a kínaiakkal együtt előkészített új vasútvonalakat jelentett be Szijjártó

POLITIKA

Miután a Hszi Csin-ping és Orbán Viktor találkozóját követő nyilatkozatokban konkrétumok nem hangzottak el, Szijjártó Péter külügyminiszter sajtótájékoztatón közölte: rendkívül sikeres tárgyalásokon vannak túl, 18 ügyben egyeztek meg.

Ezek közül a legfontosabbak:

  • A kínaiakkal közösen kezdjük el előkészíteni a Budapestet elkerülő V0 tehervasúti vonalat és a Ferihegyre vezető gyorsvasutat.
  • Új, az eddiginél nagyobb áteresztőképességű határátkelőt nyitnak Szerbia és Magyarország között.
  • A kínaiakkal és a szerbekkel együtt vizsgálni kezdik, hogyan lehet a leggyorsabban és legjobban kőolajvezetéket építeni Szerbia és Magyarország között.
  • Megállapodtak egy nukleáris együttműködés elindításában is, ami a nukleáris energiatermelés teljes vertikumát le fogja fedni.
  • Mostantól lehet cseresznyét és szarvasmarha-szaporítóanyagot exportálni Kínába.
Forrás

Hszi Csin-ping kínai elnök öt év után először járt Európában, Franciaország után Szerbiát és Magyarországot kereste fel. Peking szempontjából a legfontosabb a párizsi vizit lehetett, hiszen az EU-ban jelenleg komoly szándék mutatkozik arra, hogy fellépjenek a gyanúsan olcsónak talált kínai elektromos autókkal szemben. Erről és a kínai túltermelési válságról.

Ugyan gazdasági szempontból Európán belül egyáltalán nem számítanának kirívónak a magyar-kínai kapcsolatok, a kormány mindent megtesz azért, hogy ez ne így tűnjön. Bár az Egy Övezet, Egy Út az elmúlt napok kormányzati narratívájában sikertörténetként van eladva, a gigantikusnak szánt kínai infrastruktúra-építési projekt Európában nehezen találja a helyét, és sokat rontott pozícióján, hogy Olaszország ki is szállt belőle, már Giorgia Meloni vezetésével.

Kapcsolódó cikkek

Stratégiai partnerségről állapodott meg Hszi és Orbán

Megerősítjük a párbeszédet a kormányaink között, illetve a politikai pártok között - mondta a kínai elnök.

Horváth Bence
POLITIKA

Vörös hercegből kitaszított, majd szürke káderből Mao óta nem látott autokrata: kicsoda valójában Hszi Csin-ping?

Fiatalon végignézte, ahogy apját meghurcolja a párt. Saját anyja megtagadta, őt pedig kemény munkára vezényelték a vidéki szegénységbe. Mindebből azt szűrte le, hogy erősebb pártra van szükség, és amikor évtizedekkel később hatalomra került, el is kezdte ezt megvalósítani.

Horváth Bence
külföld

Csapdába esett a kínai gazdaság, és nemcsak az EU-val, de lassan az egész világgal ütközőpályára kerülnek

Túl sok mindent, gyanúsan olcsón önt a világpiacra Kína, panaszkodik világszerte egyre több ország. Kína túltermelési válságba keveredhetett, és a felmerülő kiutat Hszi nagyon nem akarja választani. A kínai elnök akkor érkezik Európába, amikor nem nagyon látszik, hogyan kerülhetné el Kína a kereskedelmi háborút a világ nagy részével.

Horváth Bence
külföld

A legbarátibb barakk

Rendkívül hasznos Pekingnek, ha van egy jó barát az Unión belül, aki sportot űz abból, hogy szembemenjen nagyjából bármilyen közös uniós állásfoglalással. Gazdaságilag egyáltalán nem számítanának kirívónak az EU-ban a magyar-kínai kapcsolatok – ha a kormány nem tálalná ezeket ilyen látványosan.

Takács Lili
belföld