Csepelen, a Királyerdőn, a Duna-parti kertvárosban vannak szép nagy családi házak, de kevés van abból a kategóriából, amelyet most hirdetnek ott. Azt írják róla, hogy 740 négyzetméter, a nappalin kívül még kilenc szoba és négy fürdőszoba van benne, a telek ehhez képest szerényebb, de így is több mint 1200 négyzetméter. A hirdetés nem finomkodik a jelzőkkel: „Igazán igényes, kivételesen nívós családi házról beszélünk, mely teljes bútorzattal eladó. Minden beépített és nem beépített bútor is egyedileg ide tervezve készült. A nappali. a konyha és az étkező területén minden bútor Versace, a csillárok ötvösművészek kiemelkedő munkái, szintén egyedileg ide gyártva. Ezt a nagy, 120 négyzetméteres életteret egy kandalló márvány borítással kapcsolja össze. A konyhabútor munkapultját is csodálatos márvány borítja. Az összes beltéri ajtó cseresznyefából készült, Tiffany üvegezéssel.” Mindez több mint félmilliárd forintba kerül, egészen pontosan másfél millió euróba.
Ez az ingatlanhirdetés óriási segítségünkre volt abban, hogy pontosabb képet kapjunk Horváth Ficzere Margaritáról, a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség korábbi irodavezetőjéről, az ő családjáról és az orosz állami szervekhez kötődő kapcsolatáról. Ehhez rendkívül bonyolult, legalább hét országot érintő céghálón kellett kiigazodnunk. Ebben a cikkben most az olvasót is megpróbáljuk végigvezetni ezen. A múlt héten derült ki, hogy Bence Horvathot letartóztatták San Franciscóban. Azzal vádolják, hogy a szankciók kikerülésével katonai minőségű rádiókat akart csempészni Oroszországba, amelyeket az orosz állam szervei használtak volna fel. Ez a férfi a HEPA moszkvai partner irodáját korábban vezető Horváth Ficzere Margarita fia, aki maga is a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) moszkvai partner irodájának munkatársa volt.
A magyar Külügyminisztérium szerint a moszkvai partner irodát nem egy magyar állami cég működtette, hanem egy orosz magáncég, tavaly tavasszal pedig be is zárt. Arra nem érkezett válasz, hogy miért egy orosz céget bíztak meg végső soron a magyar állam képviseletével, hogy miért kellett bezárni az irodát és hogy átvilágították-e Horváthékat a megbízás előtt. A Telex közben megtalált a HEPA szerződései között egy Torgoviy Dom Venrus Trade nevű moszkvai székhelyű céget, amelyet a „partneriroda létrehozásával és működtetésével” bíztak meg. Ez a cég pedig Horváthékhoz köthető. Azt azonban nem lehetett tudni, hogy ennek a cégnek köze van-e az amerikai letartóztatáshoz, azaz, hogy ez volt-e az a vállalkozás, amelyiken keresztül a katonai minőségű rádiókat becsempészték volna. A csepeli ingatlanhirdetés segítségével tudhatjuk, nem ez lehetett az a bizonyos cég, hanem egy másik, ugyanarra a címre bejelentett vállalkozás.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.