A magyar kormány júliusban jelentette be, hogy 500 millió eurós kölcsönt ad Észak-Macedónia számára. Az ország újra baráti lett, hiszen a májusi választáson kiütéses győzelmet aratott a jobboldali ellenzék: a VMRO-DPMNE 45 százalékot szerezve agyonverte a hét éve kormányzó, gazdasági bénultság és korrupciós ügyek tépázta szociáldemokratákat.
A VMRO a Fidesz macedón szövetségese, az ő miniszterelnökük volt tíz évig Nikola Gruevszki, akit az ellene folyó eljárások elől magyar diplomataautókkal menekítettek ki 2018-ban az országból. Ezúttal Hrisztijan Mickoszki lett az ország miniszterelnöke.
Nem sokkal az 500 millió eurós hitel bejelentése után kiderült, Magyarország 1 milliárd eurós hitelt vett fel Kínától. A VSquare most azt írja legfrissebb hírlevelében diplomáciai forrásokra hivatkozva, hogy ez a két hitel összefügg egymással.
Vagyis Magyarország kínai forrásokat használ Észak-Macedónia támogatására, lényegében Kína közvetítőjeként.
A portál egyik észak-macedón forrása szerint megválasztása napján Hrisztijan Mickoszki 1 milliárd eurós kölcsönt jelentett be, egyúttal cáfolta, hogy az Oroszországtól vagy Kínától érkezne. Közlése szerint egy európai ország adná a kölcsönt. Később pedig a forrás olyan információkhoz jutott, melyek szerint a pénz valójában kínai lenne, de az Szerbián vagy Magyarországon keresztül érkezne. Később egyébként Mickoszki már azt mondta, elég lesz 500 millió euró is.
A történetet az teszi még sejtelmesebbé, hogy egy nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező forrás szerint Magyarország eredetileg a befagyott uniós források helyettesítésére jóval nagyobb hitelt remélt Hszi Csin-pingtől.
Az 1 milliárd eurós kínai hitel részleteit egyébként jelenleg hétpecsétes titokként őrzi a magyar kormány. Gulyás Gergely mai kormányinfóján ismételten megkérdeztük, sikerült-e Varga Mihály pénzügyminisztertől részleteket megtudnia. Gulyás azonban felidézte Varga korábbi nyilatkozatát, miszerint a kínai fél kérésére nem lehet elárulni a hitel feltételeit, ami mögött szerinte az áll, hogy Kína országoktól függően állapítja meg a kamatokat, ezért nem szeretné, ha nyilvánosságra kerülne. Gulyás Gergely szerint Varga Mihály viszont már kezdeményezte az erre irányuló szerződésmódosítást a kínai félnél, hogy nyilvánosságra hozhassák a hitel feltételeit.