Trump vághatja tönkre Orbán külpolitikai stratégiáját

külföld
november 20., 14:31

Várakozásokhoz képest sima győzelme után Donald Trump másodszor fogja átvenni a világ első számú szuperhatalmának vezetését az “America First” szlogen jegyében. 2016 után sok mindent láthattunk abból, mit jelenthet ez az ő esetében a gyakorlatban. A lenézett nemzetközi intézmények és az unalmas diplomácia helyett a személyes karizma, a fenyegetőzés, a nyomásgyakorlás és a diktatúraskálán elért megfelelő pontszám esetén a big man bromance újszerű keveréke, amivel kőkemény eszközökkel is érvényesítené az amerikai érdekeket - vagy legalábbis magabiztosan beszél erről.

Januártól indul a Trump 2.0, és úgy tűnik, az America First második eresztésre lesz csak igazán erős.

A NATO-tagállamok szokásos fenyegetése februárban elért oda, hogy Trump arra bátorította Putyint, csináljon azt a védelemre nem eleget költő országokkal, amit csak akar. A Republikánus Pártból időről-időre meglebegtetik, hogy Amerika ki is léphetne a NATO-ból. Ennek kicsi a valószínűsége, az viszont már ténynek tekinthető, hogy a párizsi egyezményből Trump, aki szerint a klímaváltozás nem több, mint egy hoax, másodszor is kilépteti az Egyesült Államokat. Ugyanő otthagyta korábban az Unescót, a WHO-t és az ENSZ emberi jogi tanácsát is. Jobbszéli szuverenista képviselők részéről rendszeresen felmerül az is, hogy az ENSZ-ből is le kellene lépni.

photo_camera Fotó: NICK OXFORD/AFP

Bár a Trump-mítosz erősen épít a személyes kapcsolatépítés jelentőségére, és a régi-új elnök szívesen fejezte ki a nagyrabecsülését Kim Dzsong Untól Hszi Csin Pingen át Putyinig autokraták iránt, az amerikai külpolitika nem a keleti diktátoroknak való alárendelődésről, s még kevésbé az elszigetelődésről szólt az első ciklusában.

Még Moszkvával szemben sem, de kínai viszonylatban hozzá kötődik a kereskedelmi háború kezdete, ami a mostani választási stratégiában már sokkal magasabb szintre vitt protekcionista ígéreteket hozott.

Ez persze részben csak retorika, és Trump személyiségvonásain túl stratégia is lehet a nagyotmondások mögött. A piac mindenesetre egyelőre inkább arra számít, hogy valódi deglobalizáció helyett csak kiigazítás jöhet, a fenyegetőzéseket pedig névérték helyett inkább tárgyalási alapnak érdemes tekinteni. Az azonban az eddigi kinevezésekből is látszik, hogy az amerikai külpolitika a következő években is mindent alárendelne a Kínával szembeni agresszív fellépésnek. Ez alapján valószínűbb, hogy bezárkózás helyett az erőpolitika fog érvényesülni, elsősorban Peking ellen, miközben az amerikai szerepvállalás Európában hátra sorolódik.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.