A Mol ügyvezető igazgatója szerint félreértették az orosz olajról szóló szerdai kijelentését, nem csak pénzkérdés a leválás

gazdaság
november 21., 12:35

Bacsa György, a Mol ügyvezető igazgatója a Bloombergnek cáfolta a Politico által tegnap idézett szavait, miszerint Magyarország készen áll arra, hogy megszüntesse az orosz olajfüggőségét, ha az Európai Unió más importőrökhöz hasonlóan segíti az átállást. Szerinte a leválás nem csak pénzkérdés, és a diverzifikációs projekt, ami az Adria-olajvezetéken érkező olaj feldolgozását is lehetővé teszi a finomítóikban, uniós támogatás nélkül is halad. Azt ugyanakkor irreálisnak nevezte, hogy Magyarország és Szlovákia néhány éven belül teljesen leváljon az orosz olajról, mondván: „ehhez nincsenek megbízható, hosszú távú partnerei”.

Frissítés: Cikkünk eredetileg egy fordításbeli félreértelmezés miatt A Mol ügyvezető igazgatója cáfolja tegnapi kijelentését, miszerint a cég hajlandó lenne leválni az orosz olajról címmel jelent meg, illetve az első bekezdést is pontosítottuk a második és harmadik mondat beillesztésével.

Bacsa a mai nyilatkozatában azt mondta, hogy a magyar és a szlovák gazdaság nem tud meglenni az orosz olaj nélkül az elkövetkező években. A Mol ugyan kész lenne a következő két évben 500 millió dolláros beruházással átalakítani a százhalombattai és a pozsonyi kőolaj-finomítót, de ehhez megbízható partnerek is kellenének. Ráadásul ez sem jelentené az orosz olajról való leválást, mert a két országnak nincsen tengeri kikötője, így nem lenne más alternatívájuk.

Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója beszédet mond a Budapest Automotive Summit konferencián a MOL Campuson 2024. április 11-én.
photo_camera Bacsa György Fotó: Lakatos Péter/MTI/MTVA

A Politico ezzel szemben azt idézte Bacsától, hogy a Mol nyitott a diverzifikálásra, és még az EU által informálisan meghatározott 2027-es határidő előtt leállíthatná az orosz olaj vásárlását. A szövegben az a mondat szerepelt Bacsától, hogy „a magyar finomítók 2026 végére készek lehetnek arra, hogy orosz nyersolaj nélkül dolgozzanak, de ehhez uniós pénzre lenne szükség”.