Az elmúlt hónapokban határozottan növekedett a munkakeresés átlagos időtartama Magyarországon, hiszen néhány hónappal ezelőtt még 10 hónapnál is rövidebb időre volt szükség átlagosan. A KSH friss közlése szerint az augusztus-októberi időszakban már 12,1 hónapra volt szükség az elhelyezkedéshez. Az összes munkanélküli 48 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, ez az érték 4,0 százalékponttal magasabb a tavalyi év azonos időszakinál, míg a legalább egy éve munkát keresők a munkanélküliek 34 százalékát tették ki.
A munkakeresés idejének növekedése ebben az időszakban nem teljesen ördögtől való tendencia: az őszi hónapokban ugyanis már egyre kevesebb szezonális munkalehetőség van, ami a tavaszi-nyári időszakban rendre javítja a munkaerőpiaci statisztikákat.
A statisztikai hivatal közleménye szerint egyébként a 2024. augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4,703 millió főre csökkent, ezen belül a férfi foglalkoztatottak száma némileg csökkent, míg a nőké enyhén emelkedett. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4,537 millióan dolgoztak, a közfoglalkoztatottak száma 58 ezerre csökkent, míg a külföldön dolgozóké gyakorlatilag 107 ezer főn stagnált.
A 15–74 éves munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest 16 ezer fővel, 226 ezer főre, a munkanélküliségi ráta pedig 0,3 százalékponttal, 4,6 százalékra emelkedett. A munkanélkülieken belül a férfiak és a nők körében is kisebb mértékben növekedett a munkanélküliségi ráta, egyaránt 4,6-4,6 százalék lett.
Legutóbb egyébként hasonló magasságban tavaly decemberben volt a munkanélküliségi ráta, akkor 4,7 százalékot mért a statisztikai hivatal.