Jordan Bardella nem kíván francia miniszterelnök lenni, de a baloldali jelöltek támogatását is kizárja

POLITIKA
2024 december 06., 14:33

A magyar parlamentben tartotta első kihelyezett frakcióülését a Patrióták Európáért EP-frakció. A nyitóülés után sajtótájékoztatót tartott Jordan Bardella, a Patrióták EP-frakcióvezetője, egyben Marine Le Pen francia szélsőjobboldali pártjának elnöke.

Bardellát elsősorban a francia miniszterelnök csütörtöki megbuktatásáról és a kialakult belpolitikai válságról kérdezték az újságírók.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Elszigetelt Macron és szektariánus baloldal

A politikus azt mondta, nem kéri Emmanuel Macrontól, hogy mondjon le, mivel a mandátuma 2027-ig szól. Pártjával ugyanakkor azt szeretnék, ha az elnök minél hamarabb kinevezné az új miniszterelnököt, hogy gyorsabban elfogadhassák a költségvetést.

Bardella szerint Franciaországban a bizalmatlansági indítványok nem a parlament megbénítását, hanem annak demokratikus működésének biztosítását célozzák. Azt mondta, Macron elszigetelt elnök, akinek nincs hatalma, és ezzel a nemzetközi színtéren is elszigetelte Franciaországot.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy nem kíván miniszterelnök lenni, miután nincs elég képviselőjük a parlamentben. Ugyanakkor azt már most hangsúlyozza, hogy baloldali kormányfőt biztosan nem szavaznak meg.

Bardellától megkérdeztük, hogy ha kizárja a baloldali miniszterelnökök megszavazását, akkor miért támogatta pártja a baloldal által benyújtott bizalmatlansági indítványt. Arra is kíváncsiak voltunk, milyen érzés volt számára, hogy pártja együtt szavazott a szélsőbaloldallal.

Válaszában arról beszélt, hogy nem kötöttek szövetséget a baloldallal. Ők is benyújtottak egy bizalmatlansági indítványt, és a baloldal is benyújtott egyet. A probléma abban állt, hogy a baloldal „szektariánus megközelítése” miatt nem akart egységes szöveget megszavazni.

Szerinte az indítványnak egyébként sincs politikai tartalma, csak a kormánnyal szembeni bizalmatlanságot fejezi ki. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a parlamentben kétharmadban vannak a Macronnal szemben szkeptikus erők.

Végül azt mondta, azért utasítják el a baloldali miniszterelnököket, mert a szélsőbaloldal nemcsak a francia gazdaságot veszélyezteti, hanem a nemzeti kohéziót is. Viszont ha az elnök jobboldali vagy centrista jelöltet javasol, készek tárgyalni.

Politikai, gazdasági és kulturális szőnyegbombázás

A sajtótájékoztató előtti nyitóülésen Gál Kinga, Kövér László, Hidvéghi Balázs és Jordan Bardella tartott beszédet.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Gál azt mondta, övék a legszabadabb, egyben legjobb hangulatú frakció az EP-ben. Náluk ugyanis mindenki bátran felvállalhatja a véleményét, és a nemzeti érdekei szerint dönthet.

A Gál által a Fidesz erkölcsi iránytűjeként felkonferált Kövér László kifejezetten harcias beszédet tartott. Azt mondta, Európa ma politikai, gazdasági és kulturális szőnyegbombázás alatt áll, nem messze a valódi bombázástól.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Szerinte a nyugati emberek többsége még az abnormalitás helyett a józan ész pártján áll. Közakaratuk viszont csak akkor tud érvényesülni, ha országaik nem válnak a globális magánhatalmak bábjaivá. Ezek a szervezetek szerinte eltörölnék a józan észt, és Európai Egyesült Államok néven egy globális brüsszeli helytartóságot hoznának létre, hogy folytassák Európa eladósítását.

Kövér ugyanakkor úgy érzi, van remény. Donald Trump győzelme után megtörheti az amerikai mélyállamot, az európai patrióták pedig szintén győzhetnek, ha összefognak. Szerinte a történelmi példák is ezt mutatják. Hiszen a globális magánhatalmak korai mintapéldánya, a Kelet-Indiai Társaság is megbukott.

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

A fideszes EP-képviselőből idén Rogán Antal miniszterhelyettesévé és magyar parlamenti képviselővé váló Hidvéghi Balázs pedig azt mondta, jó volt visszatérnie a magyar parlamentbe, mert az nemcsak szebb a brüsszelinél, hanem jobb többséggel is rendelkezik. A fideszes többség viszont nem isteni ajándék, hanem kemény munka eredménye. Szerinte azért ilyen sikeres a Fidesz, mert mindig meghallgatta az embereket. Példaként hozta a jelenleg is folyó 14. nemzeti konzultációt.