Bár Orbán azt mondta, behúzza a féket, végül most sem vétózza meg Magyarország a Moszkva elleni szankciókat

külföld
január 27., 12:11

Nem blokkolta Magyarország az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását Brüsszelben - írja brüsszel forrásai alapján a Financial Times. A magyar kormány megelégedett egy szimbolikus formulával arról, hogy az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a magyar energiahelyzetet.

Az európai uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésének az volt előzetesen a fő tétje, hogy Magyarország él-e a korábban lebegtetett fenyegetésével, és megvétózza-e az Oroszország elleni szankciók hosszabbítását.

A szankciókat félévente kell újra meghosszabbítani, egyhangú döntéssel a tagállamok részéről. Az aktuális határidő január 31-ig tart, ha ezen kicsúsznának, a korábbi szankciók érvényüket vesztenék. Ez többek között azzal járna, hogy a Kreml újra hozzáférhetne a befagyasztott 210 milliárd eurónyi orosz vagyonhoz.

A magyar kormány december óta akasztotta a döntést: Orbán Viktor akkor azt mondta az uniós vezetőknek, hogy meg akarja várni a döntéssel Donald Trump beiktatását.

Volodimir Zelenszkij, Charles Michel és Orbán Viktor
photo_camera Volodimir Zelenszkij, Charles Michel és Orbán Viktor Fotó: NICOLAS TUCAT/AFP

A tagállamok európai uniós nagykövetei a magyar ellenállás miatt múlt pénteken sem tudtak megegyezni a hosszabbításról, ezért csúszott a döntés a hétfői külügyminiszteri tanácsülésre.

A magyar és a szlovák kormány elsősorban az Ukrajnán keresztüli gáztranzit ukrán leállítását sérelmezi, most leginkább erre hivatkozva fenyegetnek a szankciók felmondásával.

„Magyarország az elmúlt három évben elveszített 7500 milliárd forintot a szankciók miatt” - mondta Orbán Viktor a legutóbbi péntek reggeli Kossuth rádiós miniszterelnöki interjúban, és azzal folytatta, hogy ő behúzta a kéziféket.

Orbán elmúlt napokban folytatott szankciós kommunikációjában ugyanakkor nem volt könnyű olvasni. Egyrészt az látszott, hogy a korábbiaknál is keményebb retorikával ment neki a szankcióknak:

„A brüsszeli bürokraták által kidolgozott szankciók egy dolgot értek el: tönkretették az európai gazdaság versenyképességét. Eljött a változás ideje!”

- posztolta. Másrészt a kézifékek behúzása kellőképpen általános ahhoz, hogy sokféleképpen lehessen értelmezni. Konkrét vétóról mindenesetre nem beszélt nyilvánosan, de azt mondta, hogy „most napirenden van a szankciók továbbgörgetésének kérdése, és arra kértem az EU vezetőit, hogy értsék meg, ez nem folytatódhat”.

Erre a mélypontra jutott lengyel-magyar kapcsolatok szintjéhez képest is élesen reagált Donald Tusk lengyel miniszterelnök:

„Ha Orbán Viktor valóban blokkolja az európai szankciókat a háború szempontjából kulcsfontosságú pillanatban, akkor teljesen egyértelmű lesz, hogy ebben az Európa biztonságát és jövőjét érintő nagy játszmában Putyin csapatában játszik, nem a miénkben. Ennek a ténynek minden következményével együtt” – írta az X-en.

Donald Tusk az Európai Parlamentben
photo_camera Donald Tusk az Európai Parlamentben Fotó: FREDERICK FLORIN/AFP

A magyar kormány azt jelezte, hogy az új, Trump-féle washingtoni adminisztrációval is konzultálni fognak a kérdésről. Miközben a Fidesz környékén óriásiak a várakozások Trumppal kapcsolatban, sokak szerint éppen az elmúlt napok amerikai megnyilatkozásai hűtötték le a kedélyeket.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.