menu
search
account_circle

Miután az MNB vagyonkezelője nem tudta megadni a tartozását, a Metropolitan Egyetemet is felajánlotta a kecskeméti egyetem alapítványának

belföld
április 05., 12:33

A budapesti Metropolitan Egyetem (METU) átadása és beolvasztása is felmerült a kecskeméti egyetem alapítványa és az MNB-alapítvány vagyonkezelője közötti tárgyalások során, számolt be a Telex az Állami Számvevőszék erről szóló jelentése és egy másik dokumentum alapján.

A lap azt írja, hogy a METU átadása azért merült fel, mert a kecskeméti egyetemet fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021-ben kölcsönadott 127,5 milliárd forintot az MNB alá tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek. Egészen pontosan az történt, hogy az alapítvány kapott az államtól 144 milliárd forintot fejlesztésre, amiből 2021-ben 127,5 milliárd forintot 2,5 százalékos kamattal lekötöttek a jegybanki alapítvány tulajdonában lévő Optimánál. Ők ebből egy lengyel ingatlanpiaci cég részvényeit vásárolták meg, amelyek azonban egyre kevesebbet érnek, így amikor a kecskemétiek 2024. januárban visszakérték a pénzt, az Optima azt nem tudta készpénzben visszaadni.

Ekkor az Optima és az alapítvány tárgyalni kezdett arról, hogy milyen más, tehát nem készpénzes formában lehetne rendezni a tartozást, például céges részesedésekben adja vissza a tartozását. Az egyik ajánlatuk része volt annak a cégnek a többségi tulajdonrésze, amelyhez a Metropolitan Egyetem tartozik. Ha ez az üzlet megvalósult volna, lehetőségük nyílt volna arra, hogy a METU-t beolvasszák a kecskeméti egyetembe.

photo_camera Fotó: Branstetter Sándor/MTI/MTVA

Az elképzelés szerint a két intézmény összevonásával egy "duális KEKVA egyetemi modell" jött volna létre, amely a kecskeméti egyetem infrastruktúrájának fejlesztését is elősegítette volna. Ezzel párhuzamosan a METU hallgatóinak létszáma, amely jelenleg körülbelül 7000 fő, a Neumann János Egyetemre történő beolvadással drámaian megnövekedett volna.

Azonban, a tervezett egyesülés vagy átadás végül nem valósult meg. A Telex szerint a 2025 januárjában tett legújabb ajánlatokban már nem szerepelt a METU átadása. Ráadásul Windisch László az Állami Számvevőszék elnöke egy levélben arra szólította fel Csizmadia Norbertet, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy ne fogadjon el részvényeket és egyéb céges részesedéseket, azok helyett inkább az eredeti megegyezésnek megfelelően készpénzben kérje vissza az Optimának kölcsönadott 127,5 milliárd forintot.

A Metropolitan Egyetem a Közép-Európa Alfa Holding Vagyonkezelő Zrt.-nek nevezett cég tulajdonában van, ami a Matolcsy-birodalom által menedzselt Közép-Európai III. Magántőkealap tulajdona. Ez utóbbiban az MNB pénze van, de a Matolcsy Ádám-közeli Quartz-magántőkealap irányítja.

Matolcsy György március 3-i, jegybankelnöki székből történő távozása előtt néhány nappal tulajdonost váltott az MNB vagyonkezelő cége. Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. végső tulajdonosa addig a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány volt, és úgy tűnt, hogy február 28-i hatállyal a Közép-Európai III Magántőkealapot jegyezték be tulajdonosként. Ezt a magántőkealapot a Matolcsy Ádám baráti köréhez sorolt, Száraz István Quartz Zrt.-je menedzseli. Ezt később a Quartz és az Optima Befektetési Zrt. azóta menesztett vezetője is cáfolta.