Az eLifeSciences oldalán publikált új tanulmány szerint az a helyzet, hogy az elmúlt 30-40 évben egyre több országban egyre alacsonyabb a felnőttek átlagos magassága. Valamikor tehát a 70-80-as évek tájékán voltunk a csúcson, azóta szép lassan megyünk össze. Legalábbis sok helyen a nagy átlagos statisztika ezt mutatja.
A kutatás 200 országra terjedt ki és 1472 felmérésen alapul. Ez egy 18,6 milliós mintát jelent 1896 és 1996 között született felnőtt emberek adatai alapján. Általánosságban elmondható, hogy
A magasságot persze számos tudományosan már ismert, és megannyi egyelőre ismeretlen tényező befolyásolja. Ami biztos, hogy az anyák terhesség alatti táplálkozása, illetve a csecsemőkori táplálkozás döntő jelentőséggel bír.
Azt, hogy egyes országokban vagy akár kontinenseken miként alakulnak ezek az átlagok, befolyásolhatják társadalmi változások is, mint a bevándorlás vagy elvándorlás fellendülése vagy politikai átalakulások is.
Afrikában például a kutatást végző tudósok szerint a '60-as évek után többek közt azért lassulhatott le a növekedés, mert a gyarmati korszak végeztével sok helyen hosszú időre összeomlott az egészségügyi ellátás, és ugrásszerűen nőt a népsűrűség. (New York Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.