Megdöbbentő adatokat publikált szokásos demográfiai jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal. Jelentősen, 19 százalékkal több magyar hunyt el idén januárban, mint tavaly az első hónapban. 14 064-en haltak meg, 2000 óta ez a legmagasabb halálozási szám. A KSH szerint a tetőző influenzajárvány lehet az ok, akárcsak két éve.
Csakhogy ennél rosszabb a helyzet. Már tavaly szeptember megfordult a trend, öt hónapja óta többen halnak meg Magyarországon, mint az előző év hasonló időszakában.
A gyerekszületések nem ellensúlyozzák a januárban megugrott halálozási mutatókat, az ugyanis lényegében stagnált. 7683 gyerek jött világra, fél százalékkal kevesebb, mint tavaly az első hónapban.
Így aztán a természetes fogyás is jóval nagyobb volt, mint tavaly, egy hónap alatt 6381-en lettünk kevesebben. Ami például Solt teljes lakossága.
Hosszú távon egyébként az feltűnő, hogy a rendszerváltás óta nagyot csökkent az abortuszok száma (száz élve születésre 71,9 terhesség jutott 1990-ben, 2015-ben jóval kevesebb, 34), és jelentősen visszaesett a csecsemőhalandosság (1990-ben 14,8, míg 2015-ben már csak 4,2 csecsemőhalálozást jegyeztek fel ezer élveszülésre, most januárban pedig tovább javult ez az adat, 1,8-ra), mégis folyamatosan csökken a megszületett gyerekek száma. A természetes fogyás pedig egyelőre megállíthatlannak tűnik.
A kicsit részletesebb hosszútávú halálozási statisztikák szerint többen halnak meg daganatos betegségekben és a légzőrendszer megbetegedése miatt, mint 1990-ben, és továbbra is nagyon magas a keringési rendszer betegsége miatt elhunytak száma.
Ami nem kifejezetten az egészségügyet érinti:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.