Kedden ismét napirendre vették az általános ügyek tanácsában a magyar jogállamiság helyzetét Brüsszelben. Ebben a havonta ülésező tanácsban külügyminiszterek, EU-s miniszterek, vagy a helyetteseik ülnek, és tavaly ősz óta az Európai Parlament döntése alapján - ez volt a Sargentini-jelentés elfogadása - rendszeresen előveszik a magyar kérdést ezeken a találkozókon.
A keddi tárgyaláson információink szerint legalább 11 tagállam képviselője fejezte ki aggodalmát a magyarországi helyzet miatt, és a bizottság újabb problémákat vetett fel. A vita egyik legaktívabb résztvevője Michael Roth német külügyi államtitkár volt.
A magyar ügy napirendre vételét információink szerint több mint egy tucat tagállam kérte a román elnökségtől. Az Európai Bizottság részéről Frans Timmermans alelnök azt mondta, hogy a bizottság eddig is egyetértett a Sargentini-jelentés legtöbb megállapításával, de az utóbbi hónapok fejleményei csak erősítették az aggodalmaikat.
E kedvezőtlen fejlemények szerinte a következők:
Timmermans bűnlajstroma után Stef Blok holland külügyminiszter közölte, hogy kormánya egyetért a Sargentini-jelentés megállapításaival.
A tanács dán, francia, holland, német és svéd tagja azt kérte a román elnökségtől, hogy következő lépésként tartsanak formális meghallgatást a 7-es cikkely szerinti eljárás keretében, vagyis szenteljenek egy ülést annak, hogy alaposan kikérdezik a magyar kormány valamelyik tagját.
Michael Roth német külügyi államtitkár többször is szót kért a vitában, egy ízben azt javasolta, hogy a magyar sajtószabadság helyzete legyen a további vizsgálatok egyik központi témája. Máskor pedig arról beszélt, hogy nagyon komoly problémája van a kormányának azzal, hogy Magyarországon állami pénzből kampányolnak az Európai Bizottság elnöke ellen. Didier Reynelds belga külügyminiszter is magyarázatot követelt az új plakátkampány ügyében Magyarországtól, és Helen McEntee ír EU-ügyi államtitkár is háborgott rajtuk.
Takács Szabolcs EU-ügyi államtitkár válaszolt a vádakra, elsősorban azt követelve, hogy szálljanak le néhány hónapra Magyarországról, több okból is:
A konkrét felvetésekre pedig így reagált:
Hosszabb vita bontakozott ki arról, hogy külső szereplők mennyire szólhatnak bele a Magyarország elleni eljárásba. A vita előtt ismét jelentkezett Judith Sargentini és a jogállamisággal foglalkozó EP-s bizottság elnöke, hogy engedjék meg nekik, hogy a tanácsban elmondhassák, hogy mire jutottak Magyarországgal kapcsolatban. Ezt több tagállam is támogatná, de az Európai Tanács jogi osztálya szerint ez a kérés teljesíthetetlen. A magyar kormány üdvözölte a jogi osztály döntését.
Azt is több ország kezdeményezte, hogy hívjanak meg külső szakértőket, konkrétan a Velencei Bizottság emberei merültek fel. A német államtitkár kifejezetten erőltette ezt az ötletet, de a tanács jogi osztálya azonban ismét óvatosságra intett: szerintük külsős nem vehet részt a tanácsüléseken, legfeljebb egy előadás megtartására kérhetnek fel ilyen embert. A külsős értékelő meghívását szorgalmazta a belga, a dán, a francia, a luxemburgi, a német, a portugál, a svéd és a szlovén kormány képviselője is. A magyar kormány embere viszont ellenezte a felvetést.
Alapvetően a román elnökségen múlik, hogy mikor veszik újra napirendre a magyar ügyet, és hogy beidéznek-e a tanácsülésre egy magyar minisztert, vagy éppen felkérik-e egy értékelő előadásra a Velencei Bizottság valamelyik tagját.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.