„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országos Bírói Tanácsnak jelenlegi tagjai kitölthessék mandátumukat?”
Más mellett ezt kérdezi a bíráktól Handó Tünde, a magyar igazságszolgáltatást irányító Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. Handó munkáját a törvények szerint a kérdésében említett Országos Bírói Tanács (OBT) ellenőrzi, akikkel most már évek óta konfliktusos a viszonya. Az OBT tagjait a bírák választják saját maguk közül, hat évre, és Handó feltehetően azt szeretné, hogy megváltozzanak az erőviszonyok az őt ellenőrző testületben, ahol a 2018 óta a kritikusai vannak többségben. Ha például az Országos Bírói Tanács tagjai nem tölthetik ki a mandátumukat, ahogy arra a kérdésben utalnak, és új választás lenne, akkor Handó megpróbálhatná a szövetségeseivel feltölteni a testületet.
A jelenlegi, Handóval kritikus OBT
Handó Tünde folytatja a bírói önigazgatás támadását
címmel adott ki közleményt a bíráknak kiküldött kérdéssorról.
„A javaslatok kizárólagos célja a bírák által választott, felügyeleti funkciókat betöltő közjogi testület hatékonyságának csökkentése”
Az OBT így összegzi Handó már korábban is bedobott elképzeléseit, amik a most kiküldött kérdőívből is viszonylag egyértelműen kirajzolódnak.
Handó már korábban is megpróbálkozott úgy rövidre zárni az őt ellenőrző testülettel folyó konfliktusát, hogy törvénymódosítást javasolt a kormánynak, aminek eredményeként megváltozhatna az OBT összetétele. Erre az EP választások után, mikor a kormány éppen kénytelen volt visszavonni a különbíróságos terveit, nem mutatkozott nyitottság a Fidesz részéről. Közben a bíráknak most feltett kérdések mind ezekre, a korábban már elbukott javaslatokra rímelnek, mintha azoknak a létjogosultságát próbálnák utólag alátámasztani.
A bíróságokon zajló háborúval kapcsolatban ezt a videót készítettük idén nyáron:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.