A Fővárosi Önkormányzat Tulajdonosi bizottsága kedden úgy döntött, a Lánchíd Palotánál nem él a törvény által garantált elővásárlási jogával, így az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Bank hamarosan megveheti az épületet Nobilis Kristóf cégétől, a DÖB-68 Zrt.-től.
A Népszava már a nyáron írt arról, hogy az orosz hátterű bank ezt az épületet nézhette ki székhelyének, de akkor még a brit nagykövetség korábbi belvárosi épületéről és egy Szabadság téri ingatlanról is terjengtek a pletykák.
De a fővárosi testület által tárgyalt előterjesztésből most az is kiderült, hogy végül a Lánchíd Palota a befutó,
a vételi ár pedig 8,89 milliárd forint.A dokumentum szerint a neoreneszánsz épületnél 1,6 milliós négyzetméterárral számoltak. Horváth Csaba, a bizottság elnöke a 444-nek azt mondta, hogy a fővárosnak nincs ennyi pénze, és különösebben szükségük sincs az épületre. Hozzátette, hogy ha lenne ennyi pénzük, akkor inkább a Bálnát vásárolnák vissza.
De az orosz hátterű banknak nem okoz különösebb gondot a vételár, hiszen idén nyáron a magyar kormány 10 millió euróval támogatta meg a pénzintézet magyarországi székhelyének létesítésével kapcsolatban végrehajtott tőkeemelést. (Az épület vételi ára - mint most kiderült - 26,8 millió euró, ezek szerint a magyar adófizetők állják majdnem a 40 százalékát.) A végleges adásvételi szerződés aláírásának tervezett időpontja pedig 2019. december 31.
Az épület miatt Nobilisék hosszú ideje pereskednek a külügyminisztériummal, először ugyanis az állami Exim Banknak adták ki, de az erről szóló, tízéves bérleti szerződést Szijjártó Péter 2014-ben felmondta. Végül a Fővárosi Ítélőtábla a külügynek igazat adva idén májusban érvénytelenítette a szerződést. Közben a kedvezőtlen szerződés miatt nyomozás is indult hűtlen kezelés miatt, és a Fővárosi Főügyészég idén júliusban vádat is emelt az Exim két korábbi vezetője, Nátrán Roland és Darabos Tamás ellen.
De mivel a szerződés felbontása miatt Nobilisék fellebbeztek, az ügy jelenleg is a Kúriánál van. Nobilis Kristóf idén júniusban pedig még azt mondta a Népszavának, hogy szerinte az épület még az Exim használatában van. Ezért is különös, hogy most eladják. Úgy tudjuk, közben az Exim már kiköltözött az épületből.
A Vlagyimir Putyin által alapított bank tavaly jelentette be, hogy Budapestre teszi át székhelyét, amit egy volt kémelhárító szerint az orosz állam jellemzően hírszerzés céljából használnak. Márciusban a pénzintézet különleges garanciákat kapott, a parlament ugyanis megszavazta, hogy teljes mentességet kap a magyar hatóságok felügyelete alól, vezetői és vendégei pedig a diplomáciai mentesség szabályai szerint mozoghatnak Magyarországon és így az Európai Unióban is.
A Nemzetközi Beruházási Bankról szóló cikkében a Direkt36 arról írt, hogy bár a magyar kormány szívesen hangsúlyozza, hogy nem is orosz bankról van szó, de a valóságban a pénzintézetben a legnagyobb, 45,5 százalékos részesedés az orosz államé, valamint a bank vezetője is orosz. Valamint a bankban megfigyelői státuszt szerzett Oroszország második legnagyobb bankja, a VTB is, amely a többségi állami tulajdon révén a Kreml befolyása alatt áll.
A lap arról is értesült, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szóbeli ígéretet tett arra David Cornstein budapesti amerikai nagykövetnek egy közös repülőútjukon, hogy a bank nem költözhet az amerikai követség épülete közelébe. Ugyanis korábban még az is felmerült, hogy Nemzetközi Beruházási Bank az amerikai nagykövetséggel szemben, a Szabadság téren keres székhelyet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.