„Valóban azt gondolom, hogy folytatódni fog a már megkezdett tendencia. Ha ön elmegy jó néhány helyre Magyarországon, látni fogja, hogy már megérkeztek. Sokan jönnek Nyugat-Európából. (…) Tehát javaslom, hogy készüljünk föl gondolatban arra a helyzetre, hogy nem az életszínvonal miatt, ön ezt félreérti, hanem az életminőség miatt, ami több a jövedelemnél, beleértendő a migráció, a kereszténykultúra esélye, közbiztonság, a terrormentes élet és így tovább. Készüljünk föl rá! Sőt, gondoljuk meg, hogy nem érdemes-e erről bátrabban gondolkodnunk: hogy igen, Magyarországra, még a mi életünkben, nagy számban fognak érkezni keresztények Nyugat-Európából.”
A fentieket Orbán Viktor szeptember végén mondta a Parlamentben, de például mondta már azt is, hogy irigyel minket a Nyugat. Ezek természetesen vélemények, de nem mindegy, hogy a véleményeket milyen tények támasztják alá.
Márpedig az állami Központi Statisztikai Hivatal népességről, népesedésről szóló, 2019-es demográfiai évkönyve nem látszik igazolni a miniszterelnök vágyait.
A kiadványban a népesség számáról, összetételéről, a házasságkötések, a válások, a születések, a magzati veszteségek, a halálozások és a halálokok számának alakulásáról, illetve Magyarországon élő, nem itt született emberekről is közölnek adatokat.
2020. január 1-én 9,77 millió ember élt Magyarországon, a 70 százalékuk városban. 92 500-an még nem voltak 1 évesek, 65 200-an pedig már elmúltak 90 évesek. 2019-ben több mint 65 ezer házasságot kötöttek, a házasságok mérlege négy évtized után először volt pozitív, közel 5 ezerrel több újat kötöttek, mint ahány válás volt. A nők átlagosan 30,1, a férfiak 32,8 évesen házasodtak először. Tavaly 46 ezer kisfiú és 43,2 ezer kislány született. Az újszülöttek négyötöde első vagy második gyerek. 2019-ben két év után újra 130 ezer alá csökkent a halálozások száma (közel másfélszer annyi, mint ahány születés volt), az elhunytak átlagéletkora 74,4 év volt.
A kiadványból bemutatunk néhány grafikont, ami segíthet jobban megérteni, hogy hol tart most a magyar társadalom.
50 éve egyre több az idős, és 40 éve egyre kevesebb a fiatal.
1980 óta egyre több a halálozás, és kevesebb a születés.
Míg 1990-ben még 23, idén már 29 év körül volt a gyereket vállaló nők átlagéletkora az első gyerek születésekor.
Miközben a lengyel események miatt újra fellángolt az abortusz legalitása körüli vita, és a magyar kormány is abortuszellenes nyilatkozatot fogadott el, érdemes szem előtt tartani, hogy 30 éve folyamatosan csökken az abortuszok száma és aránya.
Mint látható, 9,8 százalékuk Kínából, 9,2 százalékuk Németországból, 2,9 százalékuk Vietnamból, 2,6 százalékuk Oroszországból és 1,8 százalékuk az USA-ból jött, 39,7 pedig máshonnan. (Amiben ugyan akár lehet 1-2 százalék szlovén és horvát is, de ez nem számít sokat.)
Átlagosan fogy az EU lakossága, ugyanakkor Magyarország az átlagos fogyás ütemének a négyszeresét produkálja.
2018-ban a férfiak születéskor várható élettartama csak Lettországban, Litvániában, Bulgáriában és Romániában, míg a nőké csak Bulgáriában és Romániában volt kevesebb.
A 2017-es adatok alapján EU-s összevetésben, a kiemelt halálokokat jelentő betegségek terén sem állunk túl jól:
(Címlapkép: Vajda János/MTI)