Brutálisan emelkednek az árak egész Európában, és folyamatosan dőlnek meg a rekordok. Alig két hete évtizedes csúcsról számolt be az Európai Unió statisztikai hivatala, és azóta csak romlott a helyzet.
Az Eurostat pénteken kiadott előzetes adatai szerint éves összvetésben 3,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az eurózónában; ilyen ütemő növekedésre 2008 szeptembere óta nem volt példa.
Az augusztusban regisztrált 3 százalékos után ennél valamivel lassabb ütemre számítottak a szakértők.
Továbbra is az energiaárak rakétáznak a legdurvábban: 17,4 százalékkal nőtt az áruk, míg az élelmiszerek, az alkohol- és dohánytermékek 2,1 százalékkal, a szolgáltatások pedig 1,7 százalékkal lettek drágábbak.
A 19 országot tömörítő eurózóna legnagyobb gazdaságai közül Németországban 4,1 százalékkal, Franciaországban 2,7 százalékkal, Olaszországban 3,0 százalékkal, Spanyolországban 4,0 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves összevetésben.
A legerősebb ütemet - 6,4 százalékot - Észtországban mérték, mögötte Litvánia áll 6,3 százalékkal, és Szlovákia 5,1 százalékkal.
A közgazdászok közt konszenzus van azzal kapcsolatban, hogy a magas inflációs értékek átmenetiek, és erről beszélt Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke is, bár ő arra figyelmeztetett, hogy az inflációt okozó tényezők egy része a covid-járványt is túlélheti majd.
Az infláció és az energiaárak drágulása az euróövezeten kívül - így Magyarországon - is érezteti hatását. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.