Szerbiában vasárnap rendezik 2022 után az újabb előrehozott parlamenti, valamint tartományi és helyhatósági választásokat. Két tavaszi iskolai sorozatgyilkosság vezetett el odáig, hogy a sorozatos erőszakellenes tüntetések után ősszel feloszlatták a szerb parlamentet.
A szerbiai politikai rendszert Aleksandar Vučić köztársasági elnök a saját képére formálta. Habár a parlamenti választás a hatalmát elvileg nem érintené, magasra tette a lécet és bejelentette: lemond, ha az ellenzék nyer. A legjelentősebb kihívó a Szerbia az Erőszak Ellen nevű többpárti baloldali-liberális tömörülés, a nyugatos ellenzék. A papírforma a hatalmon lévők győzelmét vetíti előre.
A hatalompárti Szerb Haladó Párt listája – vitatott módon – a nevében hordozza a köztársasági elnököt: Aleksandar Vučić – Szerbia Nem Állhat Meg. Az egykori magyarellenes, soviniszta, nacionalista, Vojislav Šešelj-féle radikálisokból kivált haladók legfőbb szövetségese a 2006-ban a hágai börtönében életét vesztő Slobodan Milošević-féle Szerbiai Szocialista Párt és a VMSZ.
A magyar–szerb kapcsolatok még soha nem voltak annyira jók, mint most. Ebben fontos szerep jut a két autoriter hajlamú vezetőnek, Orbán Viktornak és Aleksandar Vučićnak. Összeköti őket a haszonelvűség – mindketten igen nagy kanyarokat írtak le, mire megtalálták azt a populista irányvonalat, ami most jellemző rájuk –, valamint vannak erős gazdasági kapcsolatok is. Ennek egyik példája a kínai pénzen épülő Budapest–Belgrád vasútvonal, de van más is, amiben a VMSZ-nek kitüntetett szerep jut: a Vajdaságba Budapestről érkező százmilliárd forintos fejlesztési pénzekhez közvetve a VMSZ-en keresztül lehet hozzájutni.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.