Amennyire védik a készpénzt, annyira biztos senki nem akarja kivenni a zsebünkből

podcast

Szijjártó Péter külügyminiszter azt mondta, mindig készpénzt használ (bár ahogy megállapítottuk, nem valami jól), Orbán Viktor miniszterelnök is elő tud kapni nagyobb köteg bankjegyet a zsebéből, ha arról van szó, az utóbbi időben pedig egyre erőteljesebben tematizálja a közbeszédet a készpénz fenyegetettsége, amiből egyelőre láthatóan a Mi Hazánk igyekszik politikai hasznot húzni. Kormányzati hátszéllel.

  • 2023 november: Aláírásgyűjtést indít a Mi Hazánk a készpénzhasználat alkotmányos védelméért.
  • 2024 február vége: „Ha önök azt gondolják, hogy ezt érdemes az alkotmányba emelni, nem leszünk akadályai ennek” – mondja Orbán Toroczkainak a készpénzhasználatról a parlamentben.
  • 2024 március eleje: Lázár János építési és közlekedési miniszter a Mi Hazánk frakcióirodájába látogat, hogy Toroczkai Lászlóval tárgyaljon a készpénzhasználatról.

De tényleg védeni kell a készpénzt? És ha igen, kitől? Mennyire készpénzhasználó a magyar, megéri-e a zsebünkben csörgetni az aprót és cihába varrni a nyugdíjat, és persze a legfontosabb: mibe kerül mindez nekünk?

Ezeket a kérdéseket járjuk körül a Newsroom legújabb adásában Haász Jánossal, a 444 gazdasági újságírójával. Meghívott vendégünk Argyelán József, a Bankmonitor vezető elemzője.

Részletesebben:

  • 0:00 - Kinek mennyi csörög a zsebében?
  • 01:34 - Politikai háttér, realitások és alufóliasisak.
  • 04:20 - Mennyi készpénzt használunk? És miért ilyen sokat?
  • 06:52 - Elég sok pénzt vesztünk azon, ha nem figyelünk oda a bankszámlánkra. De a készpénzhasználaton is lehet nagyon bukni.
  • 12:19 - A készpénzhasználat kulturális és egyéb okai, az alapvető bizalmatlanság a bankok irányába, és a pénzügyi tudatosság teljes hiánya.
  • 15:59 - Tegyük fel, hogy eltűnik a pénztárcám. Vagy valaki megpróbálja kicsalni a pénzemet. Miért keres az ELMŰ? Legyünk résen, sokféle módon próbálják ellopni a pénzünket.
  • 21:04 - Állami szinten sok szó esett korábban a készpénzhasználat visszaszorításáról. De miért is? Mennyibe kerül az adófizetőknek az 5 forintos? És a gazdaságnak, hogy otthon pihentetjük a lóvét?
  • 28:12 - Kevés olyan hely van, ahol nem fogadják el a készpénzt. A bankkártyával viszont érhetnek meglepetések minket.
  • 34:18 - Mérd fel a banki szokásaidat, és gondold át az életed. De komolyan.
  • 40:30 - Maradjunk a racionalitás talaján: szinte kizárt, hogy a készpénzhasználat Magyarországon egyik napról a másikra megszűnik.

Hasznos linkek és egyéb olvasnivalók:

A Newsroom korábbi adásait itt találod.

A címlapképet Botos Tamás készítette.

Kapcsolódó cikkek
Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Egy privát tőkés soha nem fektetne Elon Musk cégeibe

Miért kevés az olyan sikertörténet Európában, mint a Revolut? A Saját Tőke podcast harmadik adásában Orbán Krisztián és Nagy Tamás beszélgetnek a privát tőke és a kockázati tőke közti különbségekről.

Saját Tőke
podcast