Mindennapos eset lett a politikai ellenfél lehazaárulózása. Nem volt ez mindig így, szinte napra pontosan 25 évvel ezelőtt a mára a hazaárulózás virtuózává vált Kövér László a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszter a napirend előtti parlamenti felszólalását az SZDSZ-nek címezve azt mondta: „Lelkiismeretfurdalást éreznek, remélem, azért, mert 1994-ben kormányra mentek olyanokkal, akiket jogi értelemben csak azért nem lehet hazaárulónak minősíteni, mert ez a bűncselekményi kategória elévült.”
Egyértelmű volt, hogy Kövér a szocialistákra, és az elődpárt MSZMP bűneire gondolt. Még akkor is, ha Kovács László szocialista pártelnök, 1963-tól MSZMP-tag, úgy érezte, hogy a nemzetközi szociáldemokrácia van itt megtámadva.
No de miért is olyan különleges, mai fejjel már-már értelmezhetetlen ez az eset? Azért, ami a parlamenti felszólalás után hat nappal, az MTV 17 óra című vasárnapi műsorában történt: Kövér László bocsánatot kért a kijelentéséért: „Az MSZP tagjait sem állt szándékomban hazaárulónak nevezni, közöttük nagyon sokakkal jó, személyes viszonyt ápolok” – mondta.
Így végződött Kövér László első, nagy nyilvánosság előtt elkövetett hazaárulózása, amit azután több tucat követett. Legutóbb a júniusi választási kampány egyik bátonyterenyei eseményén tartott történelemóráján tekintett vissza e szavakkal 1918-19-re: „A nemzetnek akkor is csalódnia kellett, mert a magyaroknak akkor és azóta is kommunistákból mindig a legalja, a legkészségesebb hazaáruló-fajta jutott.”
A parlamenti jegyzőkönyvekben éppen az 1998-2002-es ciklus adataitól kezdődően lehet keresni. Ha a hazaáruló és a hazaárulás szavakra keresünk, akkor 2010-ig alig kapunk néhány találatot, utána viszont beindul a henger. Meglepő módon a 2010-14-es ciklusban vették legtöbbször a képviselők a szájukra ezt a szót, majd látni fogjuk, hogy miért. A mostani csonka ciklus sem teljesít rosszul, egyelőre a harmadik helyen áll, de kizárt, hogy ne fusson be második helyre, bár ki tudja? Egy jó hajrával 2010-14 is veszélyben érezheti magát.
Nagyon sokszor elhangzott ugyan a hazaárulás vádja, de a rendszerváltás óta egyetlen politikust sem ítéltek el miatta. Az más kérdés, hogy hazaárulás miatt született már feljelentés, még ha önfeljelentés is.
2018-ban Molnár Csaba és Niedermüller Péter DK-s EP-képviselők feljelentették magukat, mert megszavazták a Sargentini-jelentést. A politikusok azért tettek így, mert a jobboldal szerint ennek a szövegnek a megszavazói hazaárulást követtek el. (A Judith Sargentini holland zöldpárti EP-képviselő által jegyzett jelentés felszólította Magyarországot az EU alapszerződésének és alapértékeinek betartására.) A két DK-s politikus önfeljelentését végül bűncselekmény hiányában utasította el a Központi Nyomozó Főügyészség.
Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!