Múlt héten egy olvasónk jelzése alapján írtuk meg, hogy Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori disszertációja az egyetlen az ELTE jogi karán az idén, amelyet a Tudományági Doktori Tanács (TDT) nem egyhangú döntéssel bocsátott a doktori eljárás megindítására.
A 444-nek akkor három anonim forrás is megerősítette: valóban nagyon ritka, hogy a doktori tanács ne egyhangúlag szavazna a határozatról, mindhárman megerősítették, hogy a dolgozat szakmai szempontok alapján rendben volt – ám elvi problémák merültek fel. Úgy tudják, a nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt döntöttek így. Szerintük az ELTE egy ilyen hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet.
A miniszterelnök politikai tanácsadója 2009-ben kezdte a doktori képzést az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolában. A képzést sikeresen teljesítette, a doktori.hu adatbázisa szerint 2012-ben abszolutóriumot szerzett.
Rácz András közösségi oldalán számos kérdést felvetett Orbán Balázs doktorijáról, szerinte a következő három terület tűnik a legproblémásabbnak:
Magyarországon az aktív kutatóknak, doktorandusztól professzorig az MTA által üzemeltetett nyilvános és kereshető Magyar Tudományos Művek Tárába (MTMT) kell feltölteni a publikációit és a rájuk kapott hivatkozásokat is. Ahogy Rácz András is írja posztjában, már nemcsak a tudományos publikációkat lehet feltölteni, de az egyéb, ismeretterjesztő, szakpolitikai és más anyagokat is, természetesen külön megjelölve, hogy ezek nem tudományos, hanem más minőségű, más célú írások. Mint például ezek:
Orbán Balázs MTMT-jén az ezekhez hasonló, tudományosnak semmiképp nem nevezhető anyagok vannak túltengésben, erre posztjában Rácz András is felhívta a figyelmet.
Ezek közt található többek közt egy Twitter-bejegyzés (a József főherceg palota felújításáról),
több Mandiner-írás (például ez vagy ez),
egy Magyar Nemzet-cikként megjelenő MTI közlemény, és egy 444-en megjelent anyag, amelyben - legalábbis Orbán MTMT-je szerint - Haszán Zoltán kollégánk társszerzőként jelenik meg.
Eltávolodva a Mandiner-Twitter-444 tengelytől, az is szembetűnő, hogy Orbán Balázs a tudományos munkaként számon tartott írásainak jelentős részét a saját maga által felügyelt MCC Press adta ki, de tudományos munkákat jelentetett meg a Mathias Corvinus Collegium - Tihanyi Alapítvány, a Századvég Kiadó, valamint az Alapjogokért Központot működtető, Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. gondozásában is.