Egy Instagram-modell segíthetett megkerülni az orosz szankciókat egy brit hadiipari cégnek

életmód
2024 december 04., 14:11

Az Oroszországgal szembeni háborús szankciók bevezetése óta egyes posztszovjet országok exportja több száz százalékkal nőtt. A szakértők szerint gyanús, hogy az áruk egy részét valójában nyugati cégek küldik Moszkvába, az oroszokkal jó kapcsolatot ápoló országokba bejegyzett vállalatokat közvetítőként használják a szankciók megkerülésére. A ballisztikus rakéták és az úgynevezett kamikaze-drónok „agyai” például nagyrészt nyugati technológiával készülnek.

Most egy kirgiz Tiktok-influenszer ügye vet fel kérdéseket az ukrajnai invázió hatására bevezetett szankciók hatékonyságával kapcsolatban: a BBC újságírói novemberben figyeltek fel egy brit cégre, ami több mint kétmillió dollár - több mint hétszáznyolcvanmillió forint - értékben juttatott el szankciókkal sújtott orosz cégeknek olyan csúcstechnológiás objektíveket, amiket elképesztő pontosságuk és precizitásuk miatt katonai célzó- és megfigyelőrendszerekhez használnak.

A Beck Optronic Solutions gyártotta a brit Challenger 2 harckocsik és az F35-ös vadászrepülők egyes alkatrészeit is. A vállalat a kirgizisztáni Biskekben bejegyzett Rama Groupon és egy másik közvetítőcégen keresztül juttatta el a több millió dollár értékű, rakétákba és harckocsikba szánt optikákat Moszkvába. Az adásvétel már csak azért is érdekes, mert a Beck Optronic által gyártott és forgalmazott lencsék szerepelnek a szankciós listán, vagyis legálisan nem exportálhatók Oroszországba. De a sztori igazi kuriózuma, hogy az üzletet lebonyolító Rama Group mögött egy modell-influenszer áll, akinek a posztjaiból a világon semmi sem utal arra, hogy illegális haditechnikával kereskedne.

Valerija Bajgascsina mindössze huszonöt éves, eredetileg a közép-ázsiai Kazahsztánból származik, de jelenleg Fehéroroszországban él. Közösségimédia-modellként sokat utazik, az utóbbi években Dubajból, Sri Lankáról és Malajziából posztolt.

Bajgascsina profiljai a cikk megjelenésekor már nem elérhetőek.

Valeria Baigascina
photo_camera Valerija Bajgascsina
Fotó: KShevchenkoReal/X

A fehérorosz cégadatbázis szerint Bajgascsina 2023 februárjától a Rama Group alapító-vezérigazgatója, ami jelenlegi otthonától mintegy háromezer-hétszáz kilométerre van bejegyezve. Kirgizisztán és Fehéroroszország is szovjet utódállamok, utóbbi Vlagyimir Putyin orosz elnök legerősebb európai szövetségese.

Tavaly decemberben és idén januárban a Rama két brit gyártmányú objektív-szállítmányt is küldött a Moszkvától néhányszáz kilométerre fekvő Szmolenszkbe, egy bizonyos Sol Grouphoz, ami az Egyesült Államok szankciós listáján szerepel.

Az újságírók látóterébe került egy másik kirgiz cég, a Shisan is, amit a Beck négy, további másfél millió dollár - ötszáznyolcvanötmillió forint - értékű szállítmánnyal bízhatott meg, amik „rövidhullámú infravörös kameralencséket” tartalmaznak. A szállítmányok a jekatyerinburgi Ural Optikai és Mechanikai Üzemnél landoltak, ami kifejezetten bombacélzó berendezéseket gyárt, és amit az orosz hadsereggel való közvetlen kapcsolata miatt szintén szankcionáltak. A véletlenek furcsa összjátéka lehet, hogy a Rama és a Shisan pontosan ugyanarra a címre van bejegyezve - egy modern ötemeletes háztömbbe Biskek feltörekvő városrészén.

Kirgizisztánban komoly üzleti ág épül a háborús szankciók megkerülésére: a washingtoni székhelyű C4ADS biztonsági elemzőközpont szerint csak a Rama tavaly július és december között, mindössze hat hónap alatt több mint ezerhétszáz szállítmányt juttatott Kirgizisztánon keresztül Oroszországba, ennek több mint kétharmada a „kiemelt fontosságú harctéri tárgyak” vámkódja alá tartozik. Ugyanebben az időszakban a Shisan több mint háromszázhetven szállítmányt teljesített Oroszországba, aminek szintén több mint kétharmada minősült hadiipari tételnek.

A Rama egyik legutóbbi szállítmánya amerikai és brit elektronikai cikkeket tartalmazott, és egy orosz katonai szektorban működő, amerikai szankciókkal sújtott orosz cégnek szánták.

Valeria Baigascina
photo_camera Fotó: JamesPorrazzo/X

Bajgascsina idén májusban eladta a cégét legjobb barátnőjének, Angelina Zsurenkónak, akinek fehérneműboltja van Kazahsztánban.

A modellt hiába kereste a lap, először épp üzleti úton volt, majd rácsapta a telefont az ügyben érdeklődő újságíróra. Később a cég papíron új tulajdonosához, Zsurenkóhoz és a Sisan vezérigazgatójához, Jevgenyij Anatoljevics Matvejevhez hasonlóan „nevetségesnek” és „fake newsnak” nevezte a vádakat. A Beck Optronic azt állítja, semmilyen kapcsolatban nem áll Oroszországgal vagy Kirgizisztánnal, a szállítmányok létezéséről sem tud, a vámpapírokat pedig szerintük valaki meghamisíthatta.

David O'Sullivan, az Európai Unió szankciók betartatásával foglalkozó biztosa szerint a gyártócégek felelőssége lenne, hogy elvégezzék a megfelelő ellenőrzéseket, és megértsék, ki a végfelhasználó, avagy hol landolnak végül azok a bizonyos „harctéri tárgyak”.

Egy ukrán korrupcióellenes szervezet vezetője szerint az oroszokkal üzletelő cégeknek meg kell érteniük, hogy amit eladnak, azzal könnyen lehet, hogy embereket fognak ölni.