Hétvégi olvasnivalók (és orosz beavatkozások) Damaszkusztól Bukarestig

reggel 4
december 14., 01:38

Jó reggelt, jó hétvégét! Orbán Viktor megmondta, mi a hét legfontosabb eseménye, és arról a Lakmusz már mindent el is mondott, úgyhogy jöhetnek a kevésbé fontosak, avagy a hét nagyobb cikkei.

És jöhetnek az ajándék előfizetések is!

Szíria

A Saydnaya börtön a felszabadítása után
photo_camera A Saydnaya börtön a felszabadítása után Fotó: OMAR HAJ KADOUR/AFP

A hét eleje egy világpolitikai sokk feldolgozása volt. Néhány nap alatt összedőlt a Szíriát 54 éve terrorizáló, végig Moszkva-barát Aszad-rezsim. A legyőzhetetlen Oroszország mítosza Szíriában csorbát szenvedett, ami a szövetségeseiket elgondolkodtathatja, ellenségeiket pedig felbátoríthatja. Kulcskérdés, hogy mi lesz a két szíriai orosz katonai bázissal.

A rezsim bukásával feltárulnak az Aszad-rendszer hírhedten kegyetlen börtönének titkai. Kikényszerített vallomások után, 1-2 perces per után küldték a foglyokat a Saydnaya börtönbe, ahol a legkegyetlenebb módon kínozták a rabokat.

Románia

photo_camera Fotó: DANIEL MIHAILESCU/AFP

Életveszélyes a demokráciára a román példa: orosz műveletekre hivatkoznak, de az elnökválasztás leállításában geopolitikai szempontok és pártérdekek is szerepet játszhattak. Ez politikailag tovább erősítheti a szélsőjobbot, és ezután más országok is külföldi beavatkozásokra mutogatva korlátozhatják a választásokat.

Láttunk már ilyet: moszkvai műveleti központból nyúltak bele a moldovai választásokba, ezer eurót fizettek a papoknak a putyini ige terjesztéséért. Ugyanaz az oligarcha a kulcsfigura, mint a meghekkelt román kampányban, ahol TikTok-influenszereknek utaltak ugyanennyit.

És egy jó hír: hamarosan megszűnhet a határellenőrzés Románia felé is. Magyarországra nyúlhat az aradi és a nagyváradi agglomeráció. Romániába járhatnak dolgozni a határmenti, inkább képzetlen, alulképzett munkavállalók. Tucatnyi, a 2010-es évek elején megépült, de azóta zárva tartott utat nyithatnak meg.

Ukrán gyerekek

photo_camera Fotó: Marco Tarascio/marco - stock.adobe.com

Ez már a harmadik ország, és még mindig az oroszok állnak a háttérben. Takács Lili folytatja letaglózó sorozatát az oroszok által elfoglalt területeken élő ukrán gyerekekről. A deportálás, a szülőktől való elválasztás, az orosz családokhoz való áthelyezés, az orosz állampolgárság megszerzésének kényszerítése, az államilag finanszírozott oroszosítás és a militarizálás mind annak az eszköze, hogy az ukrán gyerekeket erőszakkal saját nemzetük ellenségévé tegyék.

Ben R., a német hadsereg volt katonája a Spiegel nyomozása szerint csak a német hatóságok elől menekült Ukrajnába, miután feljelentették nemi erőszak miatt, és gyerekpornót találtak nála. Aztán Ukrajnában sem állt le, sőt.

Német választások

photo_camera Fotó: KAY NIETFELD/dpa Picture-Alliance via AFP

És még a negyedik országunkba is beavászkodnak az oroszok, hiszen Olaf Scholz újraválasztásában is kulcsszerepet játszhat az ukrajnai béke. A német kancellár pártját 17 százalékos lemaradással a harmadik helyre mérik a közvéleménykutatók. Az előrehozott választásig még szűk három hónap van. Scholz már csak a kisebbfajta csodában bízhat.

Luigi

Elit iskolák, kiváló családi háttér és súlyos hátfájdalom – ki Luigi Mangione, a manhattani gyilkosság gyanúsítottja? Mi annyira durva az amerikai egészségügyben, hogy átlagpolgárok is lelkesen ünneplik a biztosítócég vezérének gyilkosát? Azoknál, akiknek bekerülniük sem sikerült, csak azok utálják jobban, akik biztosítottak.

Hol van a belpolitika?!!?4!44!?

photo_camera Fotó: MASSIMO VALICCHIA/NurPhoto via AFP

Itt jön, nyugalom. Mit ígért már megint Nagy Márton? Hol a gyógyszertárak pénze?Miért dobta be Orbán az azonos nemű párok örökbefogadásának kérdését? Lehetséges-e meglovasítani egy pályaudvart? És 49 kutatóintézeti ingatlant? És mi lesz Szijjártó feleségének házával?

Négy fontos kérdés