Azt mondták, fél éve van hátra, mire ő kampányba kezdett, hogy a gyógyíthatatlan betegségére legyen gyógymód
Amikor Karsai Dániel szembesült a diagnózisával, úgy döntött, hogy a hátralévő idejét és a szaktudását egy fontos társadalmi ügynek szenteli, és megváltoztatja a törvényi szabályozást, amely megfosztaná az emberi méltóságától. Ügyvédként Strasbourgban próbálja elérni, hogy az ALS betegek maguk rendelkezhessenek az életük végéről, és bár a döntésre még két hetet várni kell, az már biztos, hogy olyan párbeszédet sikerült elindítani, amilyenre nem sok példát láttunk itthon.
Amikor Brian Wallach szembesült ugyanezzel a diagnózissal, és az orvosok közölték vele, hogy ezt nem lehet gyógyítani, és fél éve van hátra, úgy döntött, hogy a hátralévő idejét és a szaktudását egy fontos társadalmi ügynek szenteli: megváltoztatja a törvényi szabályozást, amely megfosztja emberi méltóságától. Azt mondta, hogy ő élni akar, és ezt csak úgy érheti el, ha kifejlesztik és bevezetik a gyógymódot erre a gyógyíthatatlan betegségre. Ez végképp lehetetlennek, őrültségnek tűnt, de - spoiler alert - bizonyos szempontból sikerrel járt. Elsöprő sikerrel.
Erről szól a szerda óta itthon is streamelhető dokumentumfilm, a For Love & Life: No Ordinary Campaign, amelyben azt is elmesélik, mit válaszolt a felesége, Sandra Abrevaya, amikor Brian közölte vele, hogy civil szervezetet alapít. Azt felelte, hogy
FUCK NO!
A diagnózist aznap kapták, amikor hazahozták a második lányukat a kórházból, vagyis Sandra arra készülhetett, hogy két kicsi gyerekről és egy várhatóan hónapok alatt magatehetetlenné váló férfiról kell gondoskodnia. De Brian hajthatatlan volt, és belevágott a szervezésbe, amelyben végül Sandra is egyenlő részt vállalt.
Ezen a ponton érdemes megemlíteni, hogy a párnak, hogy is mondjam: volt némi szervezési tapasztalata. 2007-ben egy elnökjelölti csapatban találkoztak, amiről azóta már tudjuk, hogy a szinte ismeretlen illinois-i szenátort a Fehér Házba repítette, és amelyet a politikatörténet egyik legeredményesebb, legkreatívabb kampányaként tartanak számon. Később mind a ketten dolgoztak az Obama-adminisztrációnak pár évet mint jogtanácsos és sajtós, hogy aztán Brian ügyvédként, Sandra pedig egy oktatási ügyekkel foglalkozó civil szervezet vezetőjeként folytassa. Obama a dokumentumfilmben azzal hízeleg, hogy ezek ketten jobb szervezők, mint ő valaha volt.
Egy másik kampány
A 2017-es diagnózis után tehát ezek a tapasztalt szakemberek felmérték a terepet, hogy mire van szükség, és arra jutottak, hogy van számos komoly ALS-szel foglalkozó szervezet, de nincs elég lobbierejük ahhoz, hogy változást tudjanak elérni a törvényhozásban vagy az egészségügyi ellátásban. A stratégia végül az lett, hogy először is láthatóvá kell tenni a betegeket, akik nyilvánvaló és érthető okokból eddig nem nagyon szerepeltek a nyilvánosság előtt. Ezt ügyes online kampányokkal (I am ALS) el is érték, és kiderült, hogy a betegek, illetve a szeretteiket gyászoló családtagok, de a terület legelismertebb kutatóorvosai is úgy érzik, van miért küzdeni.
És innentől jöhettek a konkrét célok, amelyekért lobbizni kellett. Talán már senki nem emlékszik rá, de az ún. jegesvödör-kihívás elsődleges célja is az ALS-szervezeteknek nyújtott támogatás volt, és a 2014-ben így befolyt százmilliós nagyságrendű adomány új szintre emelte az ALS-kutatásokat. De nem lehet minden évben virális szósölmédiás kampányt csinálni, itt rendszeres és rendszerszintű támogatás kell.
„Az ALS fáradhatatlan. De mi is azok vagyunk” - hangzik Sandra és Brian szervezetének mottója, és három év heroikus munkával, látványos sajtóeseményekkel és fontos háttérbeszélgetésekkel, kiváló kapcsolataikkal és nem utolsó sorban a nagyon erős történetükkel és aurájukkal tényleg csodát tettek: a talán minden korábbinál megosztottabb és ostobább amerikai törvényhozáson
átvertek több egymást követő törvénymódosítást, amelyek alapvetően változtatták meg az ALS betegek életkilátásait.
Fizess elő most Revoluttal, és olvass tovább!
Gyors fizetés és 33% kedvezmény az első hónapra.
Már előfizetőnk vagy?Jelentkezz be!