Környezet-állatok-érdekesség-Nagy-Britannia
Fényes szemükkel óvják fészküket a betolakodóktól a csókák
Nem a főemlősök az egyedüli állatok, amelyek kommunikálnak a szemükkel, néhány madár is képes erre.
A csókák a
sötét tollazatuktól merőben eltérő fényes szemüket használják
társaik elijesztésére – írják a Biology Letters című folyóiratban megjelent tanulmányról készült Livescience cikkből készült BBC-cikkre hivatkozva az MTI.
Gabrielle Davidson a kelet-angliai Madingley falu környékén kialakított
több mint száz csókafészek mindennapjait vizsgálva
figyelte meg, hogy a csókák elkerülik azokat a tojófészkeket, amelyekből
egy társuk vakító szempárja mered rájuk.
Annak megértése érdekében, hogy a madarak miként reagálnak egymás szemének látványára, a kutató négyféle csókafej nagyságú, kör alakú ábrát függesztett fel a tojófészkek bejáratához. Az egyik képen csak egy sötét színű kör volt, a másikon csak csókaszemek, a harmadikon fekete háttérből kitűnő világos szemek (mintha a csóka arcát ábrázolná), a negyediken egy sötét szemű csóka fejéről készült közeli fotó szerepelt.
A Cambridge-i Csóka Projekt (Cambridge Jackdaw Project) részeként végzett tanulmány eredményei szerint amikor
a fészkeknél ólálkodó csókák fénylő szemű társuk képébe botlottak, kevésbé közelítették meg a bejáratot és kisebb valószínűséggel telepedtek le a fészken kívüli ülőrúdra.
A csókák a hollókhoz és a szajkókhoz hasonlóan a varjúfélék családjába tartoznak és intelligenciájukról ismert madarak. Szemük világos kékes-fehéres írisze erős kontrasztban van sötét tollazatukkal. A varjúfélék többségétől eltérően ezek a madarak üregekben fészkelnek és a korlátozott számú férőhelyért vívott harc igen intenzív lehet közöttük.
A szakemberek szerint először mutatták ki azt, hogy a főemlősök mellett más állatok is képesek kommunikálni a szemükkel, és ez lehet az első bizonyíték arra, hogy a fénylő szemek figyelmeztető jelként szolgálnak a madarak világában. A jelenséget eddig nem nagyon tanulmányozták, mert viszonylag ritka az előfordulása. Davidson szerint a verébalakúak mindössze 10 százalékának van világos szeme, a többinél inkább a barna vagy a fekete szín a jellemző. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.