A Cambridge-i Egyetem kiadója a kínai cenzoroknak engedve blokkolt több mint 300 tudományos cikket

külföld
2017 augusztus 19., 05:14
comments 71

A világ legrégebbi kiadója, a Cambridge-i Egyetemen működő Cambridge University Press a kínai cenzorok kérésének engedve blokkolta több mint 300 tudományos cikkének elérését Kínából. A cikkek a China Quarterly nevű neves, kínával foglalkozó negyedéves tudományos folyóiratban jelentek meg, és azért kellett blokkolni őket, mert a kínai pártállam számára érzékeny témákkal foglalkoznak, mint például Mao Ce-tung kulturális forradalma, vagy a Tienamen téri vérengzés.

A blokkolt cikkekről a kiadó listát közölt a honlapján.

A Cambridge University Press rengeteg kritikát kapott a tudományos világból és azon kívülről is, mondván, hogy ha enged a kínai cenzoroknak, azzal a tudományos kutatás és a szólás szabadságát veszélyezteti. A kiadó védekezése szerint azonban pont ezzel szolgálják a tudományos kutatás szabadságát, mert így legalább a többi anyaguk elérhető maradt Kínából, viszont ha nem tesznek eleget Peking kérésének, akkor a Kínában élő kutatók sokkal több publikációjuktól estek volna el. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.