Meghalt Solymosi Frigyes Széchenyi-díjas kémikus

GYÁSZ
2018 július 23., 12:53
comments 40

Elhunyt Solymosi Frigyes akadémikus, Széchenyi-díjas kémikus, Szeged város díszpolgára – közölte a szegedi önkormányzat, ami a saját halottjának tekinti az akadémikust, és a családdal egyeztetve intézkedik a temetéséről.

Solymosi Frigyes 1931-ben Kisteleken született, a Szegedi Tudományegyetemen szerzett diplomát 1955-ben, majd megszakításokkal külföldön, Cambridge-ben, Berlinben, Liverpoolban és Münchenben tevékenykedett. Évekig a Szilárdtest és Radiokémiai Tanszék mellett működő kutatócsoportban dolgozott, 1984-ben lett tanszékvezető a szegedi egyetemen.

Solymosi Frigyes kutatási területe a heterogén katalízis, szilárdtestkémia, felületkémia és reakciókinetika volt. A kémikust rendszeresen hívták külföldi egyetemekre és intézetekbe vendégprofesszornak, előadókörutakat tett a világ minden táján, több szaklap szerkesztőbizottsági névsorában szerepelt a neve. Több száz tudományos közleménye jelent meg a nemzetközi szakfolyóiratokban. Solymosi Frigyes professzort a legtöbbet hivatkozott magyar kémikusként tartották nyilván.

1982-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották, majd 1990-től az MTA rendes tagja, 1992-től pedig az Európai Akadémia tagja volt. 1993-ban megkapta a kutatóknak adható legnagyobb elismerést, a Széchenyi-díjat. Szeged városa 1999-ben választotta díszpolgárának.

photo_camera Fotó: Hír Tv/Youtube

A rendszerváltás után megszaporodtak az egyetemszervezési, tudománypolitikai témákat tárgyaló írásai, de jelentős volt a közéleti publicisztikai tevékenysége is, konzervatív keresztény értelmiségiként az utóbbi években egyre inkább szembekerült Orbán rendszerével. 2016-ban egy sor akadémikussal együtt kérte Lovász László elnököt, hogy az MTA foglalkozzon a magyar demokrácia gyengülésével, majd a CEU-t ért kormányzati támadás miatt otthagyta a kormányhű Professzorok Batthyány Körét. (via MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.